Как можем да подсилим имунната си система по натурален път?
Най-популярното средство за укрепване на организма си остава медът. Съставът на различните видове мед и пчелни продукти (клей, пчелно млечице, восък) е почти еднакъв. Много добре за имунитета ни се грижат и някои подправки: джинджифил, карамфил, кориандър, канела, босилек, кардамон, куркума, дафинов лист.
Но ако искате да подсилите ударно организма в сезона на болестите, можете да го направите с помощта на някои лесни домашни рецепти.
- Мед, лимон, целина
Продукти:
250 г мед
250 г корен от целина
250 г лимони
Начин на приготвяне: почистете целината, ако кората е твърда, я отстранете. Нарежете лимоните, като махнете семките, но не белите кората. Смелете в блендер лимона и целината, добавете мед, смесете добре. Поставете сместа в стъклен буркан и съхранявайте в хладилника.
Прием: по 1 чаена лъжица 3 пъти на ден, 20 минути преди хранене.
- Хвойна
Продукти:
2 суп. л. плод хвойна
мед, лимонов сок – на вкус
Начин на приготвяне: смелете на ситно плодовете на хвойната, залейте ги с вряла вода, оставете на котлона да кипне, намалете огъня и оставете течността да ври около 25 минути. Махнете от котлона и оставете да престои още половин час. Прецедете.
Прием: пийте по една чаша (като добавяте мед и лимон) 2-3 пъти дневно преди хранене.
- Закаляване:
Никога не е късно да научим организма си да се справя с промените в температурите. Да, закаляването е именно това – тренировка за лигавицата бързо да реагира на резки промени в температурата.Можете да закалявате организма си ако не с контрастни душове, то с по-щадящото контрастно обливане на ръцете – редуване на обливането с хладка (+20 °С) и гореща (+35 °С) вода на ръцете до лакътя.
Правете тези обливания ежедневно – по 5-7 минути, сутрин или вечер. Тази процедура е подходяща и за деца.
Каква е разликата при децата и при възрастните?
Вероятно сте чували или лично сте се убедили, че имунната система при децата е незряла, че те са по-лесно податливи на инфекции, боледуват по-тежко от възрастните и усложненията при тях са много по-вероятни. Това се дължи на липсата или на недоразвитостта на придобития имунитет. Ще рече – имунната им система още не се е научила да разпознава различните патогени и да реагира на тях по най-ефективния начин.
Вроден и придобит имунитет
- Вроденият имунитет са защитните сили, с които бебето се ражда. Те са генетично обусловени и понякога са силно повлияни от имунитета на майката – когато то в определени ситуации приеме антитела от нея. Той е активен от момента на раждането и е готов да се задейства веднага, щом се появят болестотворни микроорганизми. Механизмите му на действие не зависят нито от вида на нашественика, нито от това, за кой път се среща с тях. Пример за такива защитни механизми са възпаленията и температурата. Вроденият имунитет не се променя, не се развива, остава един и същ през целия живот на човека.
- Придобитият имунитет започва да се формира буквално с раждането на детето и с неговата първа среща с бактериите и вирусите. Той се развива и усъвършенства с всеки нов сблъсък със съответния патоген. Формира специфични механизми за все по-бързо и резултатно справяне с него и те се запомнят в така наречената имунна памет. Научава се да разпознава своите клетки от чуждите, здравите – от увредените.