Какви видове хормони има?
- Белтъци и пептиди - хипофизни хормони (пролактин,соматотропен хормон и др.), инсулин, глюкагон, паратхормон и др.
- Производни на аминокиселини - адреналин (епинефрин), норадреналин (норепинефрин), тироксин и др.
- Стероидни съединения - хормони на надбъбречната кора (кортикостероиди) и полови хормони (андрогени, естрогени и гестагени).
Каква функция изпълняват те?
- Растежен хормон (соматотропен хормон, соматотропин) - растежният хормон се произвежда от предния дял на хипофизата и непосредствено влияе на обмяната на веществата. Той стимулира белтъчния синтез в клетките, растежа на костите и хрущялите и натрупването на мускулна маса.
- Антидиуретичен хормон - увеличава обратното всмукване на вода в бъбречните каналчета, което води до намаляване на отделената с урината вода. Вследствие на това в организма се задържа вода и се повишава артериалното кръвно налягане. При изпиването на големи количества алкохол неговата секреция се потиска и предизвиква обезводняване на организма. При по-голямо количество от този хормон в човешкото тяло се появява болестта „безвкусен диабет“. За нея е характерно, че болният изпитва мъчителна, неутолима жажда и изпива огромни количества вода. Съответно и количеството отделена урина е голямо до 20-30 литра на ден, но тя съдържа нисък процент урея и други токсични вещества.
- Тироксин - хормонът на щитовидната жлеза. От хормоните на щитовидната жлеза зависи повишаването на възбудимостта на нервната система и ускоряване на сърдечната дейност, засилване на обмяната на веществата и повишаване на количеството на образуваната от организма топлина. Тироксинът участва в обмяната на въглехидратите, мазнините и белтъчините. Този хормон стимулира изгарянето на мазнините и въглехидратите, така че тези хранителни вещества оптимално да изпълнят задачата си на източници на енергия.
- Глюкокортикоиди - хормони, които се образуват в кората на надбъбречните жлези. Те регулират обмяната на въглехидрати, белтъци и мазнини и потискат възпалителните процеси и алергични реакции в организма. Минералкортикоиди - също хормони, които се образуват в кората на надбъбречните жлези. Те поддържат нормалното съдържание на някой минерални соли в организма.
- Адреналин и норадреналин - хормони, които се образуват в сърцевината на надбъбречните жлези. Те имат действие подобно на симпатиковия дял на вегетативната нервна система - ускоряват сърдечните съкращения, повишават кръвното налягане, потискат движението на стомаха и червата. Адреналинът и норадреналинът ускоряват обмяната на веществата и благоприятстват превръщането на гликогена в черния дроб в глюкоза и така повишават концентрацията и в кръвта.
- Инсулин - инсулинът е хормон, който се произвежда в ендокринната част на задстомашната жлеза (панкреаса). Той понижава концентрацията на глюкозата в кръвта. Също така улеснява навлизането на глюкозата в клетките и използването и от тях. Инсулинът е единственият хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние - диабет.
- Глюкагон – този хормон, обратно на инсулина, стимулира разграждането на гликогена до глюкоза и се повишава концентрацията на глюкоза в кръвта. Той е пряко свързан с обмяната на въглехидратите в организма.
- Естрогени – хормони, които биват наречени „женски хормони“. Тези хормони подпомагат развитието на вторичните полови белези при жената, играят важна роля при репродукцията. Човешките естрогени се произвеждат главно в яйчниците.
- Прогестерон – това също е женски хормон. Той подпомага подготовката на матката за бременност. Този хормон се произвежда от яйчниците.
- Пролактин – също женски хормон, който се секретира от клетки, в предния дял на хипофизата. Под влиянието му се развива и нараства млечната жлеза и се образува мляко.
- Тестостерон - мъжки хормон или стероиден хормон от групата на половите хормони. По принцип е главен мъжки полов хормон и анаболитен стероид.
Какво разнообразие ще намерите в Biotica.bg?
- Мено протект -по време и след менопауза
- Хепи уоман - подкрепа в борбата с женския фертилитет
- Хепи мен - подкрепа в борбата с мъжкия фертилитет
- Уомафикс - за женското здраве и хормоналния баланс
- Манфикс - за мъжката полова система