Алергията представлява твърде висока чувствителност на организма към конкретни вещества от околната среда. Те са на практика безвредни, но организмът има индивидуална свръхчувствителност към тях. По-често алергии се срещат в развитите общества и при хора с по-висок жизнен стандарт.
Какви видове алергии има?
- Алергичен ринит – Симптомите са повишена секреция на носа, кихане, сърбеж, зачервяване и сълзене на очите. Може да са предизвикани от цъфтеж на конкретни растения, косми на животни, домашен прах, пръст, полени;
- Астма – Хронична е и се характеризира със затруднено дишане вследствие на възпаление и стесняване на дихателните пътища. Може да бъде провокирана от факторите, посочени по-горе (полени, прах и т.н.).
- Млечни продукти;
- Яйца;
- Някои житни;
- Плодове с мъхеста обвивка;
- Ядки;
- Глутен;
- Морски дарове и риба и др.
- Уртикария. Сърбящ обрив, съпроводен с малки пъпчици. Може да бъде предизвикан от различни алергени;
- Екзема. Наблюдават се силно зачервени петна с дебела кора;
- Контактен дерматит - при докосване до конкретен алерген (растение или химичен елемент);
- Слънчева. Зачервяване и сърбеж на кожата след излагане на слънце;
- Студова.
- При най-тежките случаи както на хранителни, така и на респираторни алергии, може да се стигне до състояние на анафилаксия. При него отговорът на имунната система към конкретното вещество е много агресивен и може да засегне дишането, кръвното налягане, нервната или сърдечно-съдовата система. Анафилактичният шок е застрашаващо живота състояние.