Изследване на полови хормони
Женските полови хормони (FSH, LH, Estradiol, Progesteron, Prolactin и др.) се произвеждат от различни органи в организма – мозък, надбъбречни жлези, яйчници, плацента. Те са в точно определени количества през различните възрасти на жената, в различните периоди на менструалния цикъл, по време на бременност. Изследването на техните нива има определящо значение за предприемане на следващи стъпки за поведение и лечение при двойките със стерилитет.
При жената се назначава изследване на т.нар. базални хормони между трети и пети ден от цикъла – хормоните LH, FSH, Estradiol, Prolactin, а при настъпила овулация – Progesteronе (20-24-ти ден от месечния цикъл):
- FSH (фоликуло-стимулиращ хормон)
- LH (лутеинизращ хормон)
- Estradiol (eстрадиол)
- Progesteron (прогестерон)
- Prolactin (пролактин)
- Антимюлеров хормон (АМХ)
- Inhibin B (Инхибин Б)
Кои хормони при жената водят до напълняване?
Качването на килограми често се свързва с преяждане, но може да бъде причинено от недобре работещи хормони. Причини като стрес, възраст, гени и лош избор на начин на живот могат да причинят хормонален дисбаланс, водещ до затлъстяване.
Кои са 9-те хормона, които причиняват дисбаланс в тялото, водещ до напълняване, и как да ги държим под контрол?
- Хормони на щитовидната жлеза
- Инсулин
- Кортизолът
- Прогестерон
- Естроген
- Лептинът
- Грелин
- Мелатонин
Какво помага при болезнена менструация?
- Стоплете зоната около малкия таз – с помощта на пластмасово шише, напълнено с топла вода и завито в хавлиена кърпа. След това вържете на кръста си вълнен шал/пуловер.
- Болкоуспокояващо хапче – когато болката е непоносима, таблетките винаги помагат най-бързо.
- Масаж на кръста и около гръбначния стълб.
- Движете се, ходете, танцувайте – мускулните спазми преминават по-бързо когато се движите и променяте положението на тялото си, отколкото ако седите или лежите.