Всеки от нас в определен момент става жертва на физическо и ментално изтощение. Липсата на тонус обикновено има очевидно обяснение, свързано с нашите ангажименти и натоварването на организма. Понякога обаче липсата на сили произтича от аномалии вътре в тялото.
Кога упоритата преумора е сигнал за по-сериозно болестно състояние и изисква специално внимание?
Какво представлява надбъбречната умора и кои са основните й симптоми?
Надбъбречна умора се нарича състояние, предизвикано от нарушения във функционирането на жлезите с вътрешна секреция, разположени върху всеки от двата ни бъбрека.
При нормален ритъм на работа те произвеждат балансирано количество от хормоните кортизол, тестостерон, алдостерон, адреналин и норадреналин.
Ако са налице проблеми обаче, хормоналните нива подлежат на аномалии (едни стойности биват завишени, други - понижени) и причиняват сериозни вреди на организма, като често стават причина за опасни автоимунни нарушения.
Надбъбречна умора се определя най-често чрез сбор от симптоми, които се появяват паралелно и последователно във времето и трайно намаляват качеството ни на живот. Сред тях са:
- хронична умора, която не се влияе от промени в режима;
- лошо качество на съня, безсъние и/или постоянна сънливост независимо от часовете, отделени за релаксация;
- много трудно събуждане сутрин, съпроводено понякога с дезориентация, главоболие и мозъчна мъгла (brain fog - невъзможност за концентрация, липса на координирана и системна мисъл, обърканост);
- трайно повишени тревожност и безпокойство в ежедневието;
- ниско кръвно налягане;
- ниска кръвна захар;
- рязко напълняване (затлъстяване) в областта на талията (обичайно при повишена секреция на кортизол, счита се както за явен симптом за надбъбречна умора, така и за предупредителен признак за възможно развитие на дегенеративно неврологично заболяване като Алцхаймер или предстоящ инсулт);
- обострен глад за определена група храни (сладки, солени);
- явна зависимост от ободряващи напитки (чай, кафе и други) за поддържане на тонус през деня;
- сънливост и изтощение през дневните часове, приливи на енергия във вечерните;
- виене на свят, особено при резки движения;
- намалена имунна защита - лесна заболеваемост, чести респираторни инфекции, трайно отслабен имунитет;
- хронични ставни болки;
- бавно заздравяване на рани;
- утежнена симптоматика на предменструален синдром;
- влошаване на паметта и концентрацията;
- изпадане в дълбока депресия;
- апатия.
Както се вижда, състоянието надбъбречна (или още - адренална) умора обединява както физиологични неразположения, така и неврологични и психически нарушения, които заслужават сериозно внимание.
Кои фактори допринасят за това състояние?
Рисковите фактори за претоварване и нарушения в дейността на нашите жлези са свързани с начина ни на живот.
Най-често за аномалии в секрецията на хормоните се говори вследствие на системен физически или емоционален стрес. Проблемите могат да възникнат и вследствие на инцидентно преживяно травматично събитие със сериозни отражения върху психическото и физическото ни състояние.
Сериозен риск за надбъбречна умора представляват също системното недоспиване, нездравословното хранене, аномалии в нивата на кръвната захар, проблеми с функцията на щитовидната жлеза, проблемна секреция на инсулин (преддиабетно състояние или развит диабет), нелекувани бактериални или паразитни инфекции в тялото.
По какъв начин се диагностицира адреналната умора?
За диагностика на надбъбречна умора се използват основно няколко изследвания:
- тестове за функции на щитовидната жлеза;
- TSH изследване;
- АСТН тест;
- изследване на FT4, FT3 и ТТ4 (за свободен ТТ3).
Как да възстановим функциите на надбъбречните жлези?
При хормонални нарушения, предизвикващи надбъбречна умора в напреднал (хроничен) стадий, лекарите прибягват до терапия с т.нар. биоидентични хормони, които заместват естествено произвежданите от тялото с цел да върнат баланса в секрецията на жлезите.
Ако се търсят по-натурални способи за преодоляване на състоянието, добър старт е да се състави подходящ хранителен режим и да се осигури адекватен прием на жизненоважните витамини и минерали, които повлияват пряко секрецията и функцията на произвежданите от жлезите хормони.
Кои са начините за превенция?
Естествена превенция на аномалии във функционирането на надбъбречните жлези е здравословният живот - правилно хранене, минимално нервно напрежение и стрес, достатъчен сън.
Когато режимът и ритъмът ни на живот не позволяват да поддържаме изряден хормонален баланс, на помощ идват потентни билки за пречистване на организма, връщане на тонуса и елиминиране на симптомите на надбъбречна умора.
В онлайн магазин Biotica.bg на помощ при надбъбречна умора идват също потентни медицински гъби от Изтока, както и биологично чисти тинктури от билки за хормонален баланс и елиминиране на напрежението.