Кои храни съдържат най-много от тези вещества?
Щитовидната жлеза е отговорна за производството на хормони, необходими за нормалния метаболизъм, растежа на клетките и сърдечно-съдовата система. За правилното функциониране на щитовидната жлеза е важно йодът, цинкът и мастните киселини да навлязат в тялото.
Червената риба съдържа много полезни омега-3 киселини. Опитайте се да ядете малко количество от продукта всеки ден, за предпочитане вечер. Можете да ядете както леко осолена риба, така и варена или задушена.
Ако не искате да ядете риба всеки ден, имайте рибен ден веднъж или два пъти седмично. Това ще бъде от полза не само на щитовидната жлеза, но и на цялото тяло.
Спанакът е билка, която се класифицира като зеленчук. Листата му съдържат огромно количество хранителни вещества: въглехидрати, протеини, бета-каротин, наситени и ненаситени мастни и органични киселини, витамини А, В, С, К, Е, РР, Н, нишесте, фибри, микроелементи. При готвене витамините в спанака практически не се губят, така че той може да се използва както суров, така и като част от различни ястия.
Месото от раци (прясно и консервирано) съдържа цинк и витамин В12. Тези вещества стимулират имунитета на организма и поддържат щитовидната жлеза. Месото от раци е диетичен продукт. Затова можете да го ядете с удоволствие и да не се притеснявате за фигурата си.
Ябълките предпазват щитовидната жлеза от ракови клетки. Те трябва да се ядат с кората, там е концентрирано най-голямото количество витамин В17. Не бива да изхвърляте и семена - те съдържат до 15% мазно масло и йод.
При липса на тирозин в диетата нормалното образуване на хормони е невъзможно. Тази аминокиселина е богата на банани и кайсии. Среща се и в авокадо, киви и смокини. Направете салата от тези плодове, поръсете отгоре слънчогледови семки (не повече от 30 г) - и щитовидната жлеза ще получи необходимото количество тирозин.
Водораслите водят в съдържанието на йод, който е жизненоважен за щитовидната жлеза. За да попълните дневния прием на йод, трябва да ядете 60 г водорасли на ден.
Този ярък сезонен плод има богат състав: йод, магнезий, натрий, желязо, витамини А, С, Р. Райска ябълка превъзхожда ябълките по съдържание на желязо. Освен че помага на щитовидната жлеза, плодовете прочистват и кръвоносните съдове. Достатъчно е да ядете по един плод на ден.
От една страна този продукт съдържа много полезни вещества, които намаляват риска от рак, от друга кръстоцветните зеленчуци (броколи, карфиол, зеле) съдържат вещества, които предотвратяват абсорбцията на йод. Те се наричат тиоцианати. Ако нямате дисфункции на щитовидната жлеза, можете спокойно да ядете броколи както сурови, така и варени. Но ако имате проблеми с щитовидната жлеза, тогава трябва напълно да премахнете суровите кръстоцветни от диетата и да ограничите варените.
Блатното червено зрънце съдържа антиоксиданти и йод. За по-добро усвояване на тези елементи, пригответе напитка с боровинки.
Ядките помагат за образуването на хормони на щитовидната жлеза. Съдържат аминокиселини, йод, селен, витамини В, С, Е и билкови антибиотици - фитонциди. При проблеми с щитовидната жлеза най-полезни са орехите, бразилските ядки и индийското орехче. Ежедневно трябва да се ядат шепа орехи и бразилски орехи.
Сушените сини сливи не губят полезните си свойства и са източник на витамини, антиоксиданти, калций, калий, бор, магнезий и цинк. Редовната консумация на сини сливи ще помогне за укрепване на имунната система и нормализиране на щитовидната жлеза. Хората, които са склонни към затлъстяване, трябва да внимават да ядат сушени сливи, тъй като те са висококалорични - 231 Kcal на 100 г. Сините сливи не трябва да се използват за тези, които страдат от захарен диабет - съдържа много глюкоза.
За болестта на Хашимото, за съжаление, няма лек! Въпреки това, ви предлагаме тази изпитана билкова рецепта, с чиято помощ може да се подпомогнат увредените функции на щитовидната жлеза и да сведете до минимум отрицателните ефекти в дългосрочен план.
ТИРО ЕКС Е ИЗЦЯЛО НА БИЛКОВА ОСНОВА И СЕ ПРИЕМА БЕЗ НИКАКВИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ
- Поддържане на електролитния транспорт;
- Регулиране на мускулната и сърдечната дейност;
- Поддържа здравината на костите;
- Регулира менструалния цикъл на жената;
- Регулира сексуалния нагон и либидото;
- Регулира синтеза на клетъчните протеини;
- Подпомага процесите на тялото да превърне приетата храна в енергия;
- Регулиране на метаболизма;
- Доставка на организма на витамин А, чрез преработка на бета-каротин;
- Помощ за регулиране на менталните процеси.