Сезонът предлага уникални дарове за здраве и красота - вижте ги
Есента по нашите ширини е щедра на сезонни дарове за здраве и красота от природата. Затова, преди да си купите синтетични имуностимуланти от аптеката, запознайте се с тези от градината или балкана - няма по-ефективни и вкусни от тях!
Ето ги най-полезните и нужни на организма дарове от есента с конкретните ползи за нашето здраве:
- Тиква - Надали има по-универсален символ на сезона от плода, свързан с всички традиционни празници на народите по света по това време на годината. Тиквата е щедър източник на бета каротини, протеини, ценни антиоксиданти, фибри и елементи кто магнезий, калий, желязо. Консумацията й укрепва здравето на кръвоносните съдове, подобрява ритъма на сърцето, успокоява учестения пулс и помага за превенция на опасно сърдечно-съдови заболявания. Препоръчва се при хронична сезонна умора и анемия заради богатството на желязо и магнезий. Запасите от витамин А и бета картони в състава й пък я правят безценен тоник за младост и красота. Тиквена каша или печена тиква с няколко капки лимон могат да се ползват като домашна маска при екземи, изгаряния и други наранявания по кожата. При прекомерна сухота и омазняване може да си направите маска с тиква, която подхранва и възстановява повърхностния кожен слой. Хапването на тиква също доказано подобрява зрението и повишава тонуса на организма, с което го прави по-подготвен за дежурните вирусни атаки през есенно-зимния период.
- Грозде - без съмнение един от най-полезните плодове, които съществуват. Консумацията му засилва осезателно детоксикиращите процеси в нашето тяло, подобрява метаболизма и прави имунната ни система много по-силна. Съдържа безкраен списък от ценни елементи (цинк, йод, мед, фосфор, манган, сяра, магнезий, калций, калий...) и дълга палитра витамини от група В, С и Р. Този звезден състав пази здрави сърцето и нервната ни система, укрепва здравето на костите и ставите ни, спира косопада и кожните болести, пречиства храносмислателния тракт, тонизира и облекчава работата на бъбреците и черния ни дроб. Ефективно подобрява обмяната на веществата и спомага за адекватно усвояване на хранителните вещества, без излишно натрупване на мазнини. Затова се препоръчва да се направи натурален детокс на тялото с грозде или гроздов сок за поне 2-3 дни. Целта е да се изхвърлят всички опасни токсини и болестотворни бактерии от тялото, да се тонизира и подобри чревният баланс. Процесът помага и за раздяла с излишните килограми.
- Дюля - плодът е често подценяван, макар да е феноменален естествен източник на витамини от всички групи (А, В, С, Е, F...), дъбилни и пектинови вещества, каротин, ябълкова киселина, желязо. Съдържа и високи дози глюкоза и фруктоза. Дюлите, както самите плодове, така и техните листа и семена, са идеален илач за всякакви възпалителни процеси в тялото. Особено ефективно сироп, сок или отвара от дюля влияе на храносмилането и здравето на храносмилателния тракт. При изгаряния и алергични реакции по кожата се препоръчват хладни компреси с дюлев сок за спиране на болката, сърбежа и инфекцията. Плодът спасява също от упорити хемороиди.
- Шипка - дивият плод е всеизвестен мощен имунен стимулатор. дарява с огромно количество витамин С, добри запаси от витамини А, Б и Р, както и от ценния здравето и красотата антиоксидант витамин Е, безценни Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, комбинация от флавоноиди, пектини, захари, дъбилни вещества...Сироп, отвара или обикновен чай от шипка намалява вредните окислителни процеси в тялото, засилва детокс функциите на нашите органи, укрепва кръвоносната система, успокоява сърцето, пречиства дихателната система, повлиява отлично възстановителните процеси при кръвозагуба (действа кръвоспиращо), помага при поредица гинекологични и бъбречни заболявания. Безценен помощник при анемия. Мощният витаминен комплекс за грижи също за еластичността и здравината на кожата, като я предпазва от преждевременно стареене и пигментни петна.
- Ябълка - закъде без царицата на плодовете?! Почти няма витаминен комплекс или ценен микроелемент (дори е богата на редките молибден, йод, бори хром!), който да не е застъпен в състава на ябълката. В допълнение съдържа ябълчна киселина и пектин, които отстраняват запека и балансират редовното изхождане. Консумираният от ябълките пектин набъбва в червата и абсорбира отровите и отпадъците, които се натрупват в тях. Така с плода трайно се възстановява стомашно-чревният баланс и комфортът от добрата перисталтика. Допълнително ябълките оптимизират кръвообращението, регенерира тъканите, поддържа тонуса на мускулите, грижи се за централната нервна система, здравето и хигиената на устната кухина, предотвратява доста сърдечно-съдови заболявания. Неслучайно в англоговорящите страни възпитават децата с поговорката: “С ябълка на ден няма да стигнеш доктора".
- Круши - другите вкусни символи на есента, които също съчетават великопен микс от всички нужни на тялото витамини и микроелементи, плюс фолиева киселина, йод, хлорогенни киселини, арбутин... С хапване на круши се грижим се здравето на сърдечния мускул като му доставяме нужната висока доза калий. С плода пречистваме пикочните пътища и помагаме на бъбреците. Поддържа се също нормалната функция на щитовидната жлеза, чувствително се повишава имунната защита на организма. Круши се препоръчват горещо на бременни и кърмещи жени заради незаменимата фолиева киселина. Отървават ни също от упорит запек и проблеми с белите дробове.
- Мушмула - лесно подценяван плод с всъщност силни здравословни ползи. Също като ябълката и дюлята е щедър източник на пектин, фибри, ябълчна, лимонена и винена киселина, които правят чудеса за детоксикацията на стомашно-чревния тракт, балансиране на ензимните процеси, правилно усвояване на хранителните вещества, добро разграждане и извеждане на отпадъчните елементи от тялото. Допълнителните натурални киселини в плода помагат за ефективното пречистване на кръвта и насищането й с кислород и хранителни вещества. Подобрява функциите на мозъка, жлъчката, бъбреците и черния ни дроб. Консумацията на мушмули е препоръчителна при тежко разстройство заради високото съдържание на танини в състава им.
- Червена боровинка - истинско съкровище за имунитет, здраве и красота е този есенен дар. Действа силно срещу бактериите и шлаките, като помага да ги “отмием” с телесните течности. Понижава повишената телесна температура, спира възпалителните процеси при различни вирусни и бактериални заболявания, намалява жаждата и подобрява функциите на бъбреците ни. Тонизира ума и цялата нервна система. В козметиката се ползва като ценен еликсир при омазнена кожа и запушени пори.
Както се вижда, есента може да носи вирусни заплахи, но ни дава и цял арсенал от вкусни натурални имуностимуланти, с които да преборим злосторниците и да съхраним здравето и красотата си.