Спасете организма и имунитета си с еликсири от природата
Хормоналният дисбаланс и автоимунните заболявания са сред най-често срещаните здравословни проблеми днес. Начинът на живот и хранене повлияват на биохимичните процеси в нашето тяло.
Една от най-честите жертви на рисковите фактори от средата е нашата щитовидна жлеза. Макар да е миниатюрна, тя контролира важни хормони и ензими, отговорни за процесите в нашия организъм. Когато балансът им е нарушен трайно, се сдобиваме с автоимунно заболяване.
Може би най-често срещаното такова е тиреоидит на хашимото. Представлява силно възпаление на щитовидната жлеза, при което нашата имунна система започва да произвежда антитела, които я атакуват. В резултат тя започва да работи със силно намален капацитет и става почти неактивна. Процесът се нарича хипофункция и изправя организмът ни пред сериозни рискове от трайни увреждания. Има и случаи на болни от хашимото, при които се наблюдава хиперфункция на жлезата (хипертиреоидизъм).
Какви са симптомите на хашимото?
За да се преборите успешно със заболяването, от ключово значение е да засечете ранни симптоми, които да ви изпратят при специалист във възможно най-ранен етап от развитието му.
Ето някои признаци, които издават сериозен проблем с щитовидната жлеза:
- Образуване на гуша - получава се забележимо издуване в предната част на шията, където е разположена пеперудената по форма щитовидна жлеза. Причинява се от нейното уголемяване вследствие на възпалението. Може да няма болка от отока, а само усещане за пълнота в гърлото.
- Необяснима умора и отпадналост;
- Необяснимо рязко качване на килограми;
- Безпричинни болки в мускули и стави;
- Свръхчувствителност към студ;
- Болезнено чувствителна, изтъняла, лесно ранима и трудно заздравяваща кожа;
- Уголемен език;
- Констипация (запек);
- Чупливи нокти;
- Депресивни състояния - повишена тревожност, раздразнителност, апатия и други съпровождащи психични аномалии;
- Подпухнали очи;
- Разсеяност, трудно запаметяване;
- Бавен сърдечен ритъм;
- Проблеми със забременяването;
- Много суха, изтъняла и окапваща коса;
Основни методи за диагностика на заболяването
Хашимото се диагностицира след проведена консултация с ендокринолог и назначаване на серия изследвания. Първо се установява дали е налице аномалия във формата и размера на щитовидната жлеза, прави се ехография.
Впоследствие се пускат кръвни изследвания за установяване на стойностите на хормони на жлезата (TSH, FT4, FT3) и антитела (ТАТ и МАТ). При TSH над нормата се слага диагноза хипотиреоидизъм, а при понижени нива - хипотиреоидизъм. В практиката се срещат и случаи на болни от хашимото, при които антитела не се регистрират.
Кои фактори увеличават риска от хашимото?
Най-голям риск от развитие на заболяването има при жени на средна възраст, макар мъже и по-млади дами също да са уязвими. Други утежняващи фактори, които увеличават шанса от хашимото, са наличие на диабет, прием на хормонални лекарства (или противозачатъчни таблетки) или сърдечно-съдови проблеми. Открива се и връзка между хашимото и пропускливи черва вследствие на стомашно-чревни инфекции. В резултат на възпалителните процеси и патогенните организми се получава свръхактивация на имунния отговор, което води до развитие на автоимунно заболяване и хормонален дисбаланс. В такъв случай трябва да се консултирате и с гастроентеролог, който да третира чревните проблеми, довели до хашимото. Обичайно терапията включва диета, пробиотици и ензими за нормализиране на чревната флора.
Счита се, че се излагаме на повишена опасност от проблем с щитовидната жлеза, системно се храним нездравословно и лишаваме организма от важни витамини, минерали и аминокиселини.
Какво да предприемем, за да овладеем симптомите?
Активна превенция на всякакви автоимунни заболявания се явява редовното прочистване на организма от токсични отпадъци, които причиняват инфекции и алармират нашата имунна система. За целта е най-добре да се заложи на хранителни добавки с чисти екстракти от билки (такива на трайно ниски цени предлага онлайн магазин Biotica.bg), както и на чайове от лечебни растения.
За превенция и лечение на симптоми на хашимото екипът на Биотика разработи специален продукт с полезни и биологично изчистени съставки - ТИРО ЕКС. Чрез мощните антиоксиданти в състава си хранителната добавка оптимизира електролитния транспорт в тялото и естествено регулира хормоните и функциите на щитовидната жлеза, като я пази от възпалителни процеси и болезнено уголемяване.
Разбира се, към натуралните добавки е добре да се прибавят и здравословни диети с повече пресни и богати на фибри храни, които осигуряват нужните витамини, минерали и аминокиселини за силна имунна система. Доказано добре при болни от хашимото повлиява преминаване към хранителен режим без глутен и казеин. Причината е в трудната преработка на пшеничните и млечните изделия. Те повишават риска от стомашно-чревни инфекции, които объркват имунната система. При много заболели се изключват и всякакви зърнени храни от менюто. Добре е да се намали и приемът и въглехидрати. Те повишават естрогена и натоварват щитовидната жлеза. Това е и вероятната причина дамите често да страдат от хашимото - любовта към сладкото и зърнените изделия. Препоръчва се вместо тях да се набляга на здравословни мазнини - авокадо, кокосово масло, органично телешко месо.