Това е точният режим за спасение на щитовидната жлеза
Автоимунните нарушения придобиват пандемични размери. Предоминантно те засягат дамската половина от човечеството, предимно жените в зряла възраст. Тези болести са коварни, с много и различни симптоми. Отслабват десетки системи в организма и изискват специално внимание. За тяхното овладяване се налага понякога тотално нов начин на живот и особено промяна на хранителните навици на заболелия.
Болестта на Хашимото се появява, когато нашата имунна система погрешно започва да атакува щитовидната жлеза, като я разпознава като чужд вирус. В резултат органът, която отговаря за метаболизма всички хормони в нашето тяло, бива компрометирана и не може да изпълнява задачите си. Получава се хипофункция или тиреоидит на Хашимото. Това е опасно автоимунно ендокринно заболяване, което оставено да прогресира, създава хронични проблеми и поставя под въпрос здравето на всички наши органи.
Болестта трудно може да “улови” в зародиш. Трябва да се следи за дребни и понякога разнопосочни сигнали от тялото. Симптомите при хашимото са:
- непрекъсната умора и липса на тонус;
- замъглено зрение и черни кръгове около очите;
- лошо качество на съня;
- влошено настроение или същинска депресия
- понижено либидо;
- свръх суха кожа;
- обилна и болезнена менструация;
- косопад;
- усещане за студ;
- задържане на вода в тялото;
- рязко покачване на килограми;
- стомашен дискомфорт - киселинен рефлукс, натрупване на газове, гадене, парене около корема.
- издуване и болка около в предната част на шията (където е щитовидната жлеза).
Тези симптоми не винаги се проявяват отчетливо и често се редуват и натрупват във времето.
Установен медицински протокол за лечение на хашимото все пак има, макар невинаги да успява да елиминира болестта. За овладяване на всяко възпаление на щитовидната жлеза обаче се налага и специален хранителен режим. Важно е след диагностициране с хашимото да се провери с изследване дали болният няма непоносимост към храни с глутен, млечни и соеви продукти. Тяхното изключване от дневното хранене често е ключово за подобряване на състоянието на болния. Препоръчва се тотално елиминиране на всички изделия с добавена захар, а сладките плодове да се консумират в силно ограничени количества (максимум 1-2 дневно).
Към елиминационната диета за хашимото се числи изключването на практика на всички храни, които могат да предизвикат
възпаления. Такива са натъпканите с пестициди плодове и зеленчуци, както и пълните с хормони меса. Ако искате да консумирате свежи салати и вкусни месни ястия, уверете се, че продуктите са органични и незамърсени.
Важно за диетите при болните от хашимото е да приемат добри количество йод. Както знаем, той е мощен чистач на лоши
бактерии и токсини. Добри източници са орехите (особено зелените), морските дарове, яйцата и млякото (ако не е изключено заради непоносимост).
“Приятели” на страдащите от хашимото са също сладките картофи, качественият мед (пчелари и натуропати дори твърдят, че той лекува заболяването), кленов сироп, ферментирали продукти (туршии), натурални костни бульони, плодове с много фибри (малини, боровинки, грозде, къпини), пресни био зеленчуци.
За подобрение на състоянието е важно да се приемат цинк, селен и някои основни витамини, най-важният от които е вит. Д.
Алкохолът и цигарите трябва да се избягват при хашимото. Разрешено за консумация е само домашното вино, но неподсладено и в малки количества.
Правилните режими на хранене са от ключово значение за овладяване на автоимунното заболяване.
Съществуват и доказани естествени лекове, които подобряват състоянието. Екстракти от тях се влагат в натурални добавки, които може да се приемат за подпомагане на лечението или превенция на състоянието, редом с потентни пробиотици.
Такъв продукт е ТИРО ЕКС от Биотика. Той е разработен специално за противодействие на болестта на Хашимото, като подобрява електролитния транспорт и регулира нивата на хормоните на щитовидната жлеза. Продуктът често е наличен на промоционални цени в
онлайн магазина Biotica.bg.