Често страдаме от неразположения, за които нямаме обяснение. Общата липса на тонус, повишената нервност, проблемният сън, чревните и стомашните неразположения с различна цикличност, необяснимите обриви по кожата, прилошаването и гаденето от някои храни... Макар да изглеждат несвързани помежду си, тези състояния вероятно имат общ корен - паразитна инфекция (паразитоза).
Общ преглед на паразитните инфекции
Паразитите са болестотворни микроорганизми, които попадат в тялото ни отвън и започват да се размножават и вегетират за сметка на здравето на нашите органи. Най-често ги допускаме в организма си при занижена лична хигиена, близки контакти с други носители, чрез храни и напитки.
Повечето хора дори не се замислят за възможността да отглеждат паразити в своите органи. Това води до необезпокояваното им израстване и размножаване, съпроводено с различни заболявания и неразположения. Плашещо е, че някои видове паразити, които вегетират в телата ни, достигат метри на дължина и нанасят неподозирани трайни щети на различни групи от органи.
Най-рисковата група за развитие на паразитози (инфекции вследствие на паразитна активност в организма) са децата поради тесния контакт със замърсени повърхности и връстници.
Видове паразити
Най-общо паразитните организми се разделят на 2 големи групи:
- Протозои - едноклетъчни паразити, които причиняват дезинтерия, малария, вътрешно кървене, апендицит, токсоплазмоза и други животозастрашаващи заболявания, ако не се спрат навреме. Голяма част от тях са най-характерни за тропиците, но се срещат и по други географски ширини. Възможно е дълго време плазмодиите и другите видове паразити, които причиняват опасните болести, да не предизвикат никакви симптоми, докато не настъпи опасна инфекция. Наличието на този вид паразити може да се установи с изследване на анална или кръвна проба за антитела. При децата сигнал за проблем е рязката промяна във вида и консистенцията на изпражненията, съпроводени с общи неразположения. Много често заразяването с едноклетъчни паразити става чрез мръсна вода и недобре термично обработена храна.
- Хелминти - това са паразитни червеи, които могат да се размножават както полово, така и безполово.
- Към тази група спадат аскарите (това са човешки глисти), които предизвикват опасни белодробни и чревни инфекции. Ларвите и яйцата им се разнасят чрез кръвта между органите. Могат да доведат до белодробни кръвоизливи и отоци, които са опасни за живота. Пребиваването им в червата води повръщане, гадене, силни колики и проблеми с изхождането. По официални данни заразени с тях са 1/3 от хората по света, повечето от които - деца.
- Плоски червеи - говежда, свинска, кучешка и рибна тении. Някои от тях достигат над 15 м дължина. Навлизат в червата, откъдето чрез кръвта се разнасят в тялото. Размножаването им протича с остри неразположения - гадене, повръщане, припадъци, коремни болки, силно главоболие, диария. При образуване на кисти в съседни органи, могат да доведат и до чернодробен абсцес.
Причини и начини на заразяване
За основна причина за паразитоза се счита занижената лична хигиена. Липса на често миене на ръце при контакт с различни повърхности, влизане с мръсни обувки в помещения, обитавани от хора, поглъщане на несанитарно приготвени ястия, вода от нечисти източници и контакт с преносители са най-лесните начини за сдобиване с паразити.
Ларви на болестотворните организми се откриват също в домашния прах и космите на домашните любимци.
Старателното почистване на повърхностите, хигиенизацията на лицето и ръцете през деня, избягването на съмнителни по състав и приготвяне храни и напитки намаляват драстично риска от сдобиване с паразити.
Симптоми и признаци при деца
При подрастващия признаци за паразитна инфекция са:
- аналният сърбеж - особено активен през нощта, често предизвикван от наличие на острица в червата;
- скърцане със зъби - също най-интензивен през нощта, причината е в движението на червеи и глисти;
- повишена раздразнителност;
- стомашни болки;
- киселинен рефлукс;
- гадене и повръщане;
- много занижен общ имунитет - често заразяване с различен вид вируси, трудно лечение и бавно възстановяване;
- упорита диария;
- развитие на нови алергии и нетолерантност към храни;
- обриви по тялото;
- дихателни смущения - кашлица с неустановен произход, гъст секрет в носоглътката, бронхиолити и астматични кризи.
Превенция и лечение за паразитните инфекции
За да предотвратим паразитози с опасни последствия за нашето здраве, трябва освен почистване на дома, ръцете и лицето, да предприемем и изчистване на тялото отвътре. За тази цел можем да използваме не лекарства, а хранителни добавки с натурални екстракти от лечебни растения като:
- ПАРАЗИТАКС - звездният продукт в селекцията от биологично чисти продукти на Биотика, познат и със старото си име - Паразит Клийнър. Съдържа концентрирани екстракти от джинджифил, резене, чесън и тиквено семе - на практика най-силните природни антибиотици. Стимулират естествения детокс на тялото, като спомагат за натурално отмиване на бактерии и паразити от органите чрез телесните течности. Предотвратяват и лекуват вече възникнали инфекции, причинени от болестотворни организми.
- ПАКИ - специално разработен за деца букет от мощни билкови екстракти за неутрализиране на бактерии и паразити чрез унищожение на техните яйца и стопиране на възможността да се възпроизвеждат;
- Билкови тинктури - специалните концентрирани разтвори от орех и бял равнец са известни с противопаразитните и противовъзпалителните си свойства.
Онлайн магазин Biotica.bg предлага разнообразие от натурални продукти с качествени екстракти, преминали стриктен контрол за чистота. Добавките са доказани на пазара като ефективен лек и превенция на много тежки заболявания и се предлагат на трайно ниски цени.