И малките деца вече знаят, че трябва да приемат витамини, за да бъдат здрави. Но макар темата да изглежда добре позната, всъщност малцина от възрастните знаят кога и как трябва да се приемат съединенията, от които до голяма степен зависи нашето физическо и психическо благополучие.
Значението на витамините за нашето здраве
По същество витамините представляват нискомолекулни съединения, без които организмът не може да функционира адекватно. Макар да не са самостоятелен източник на енергия или градивен материал за клетки, тъкани и органи, влияят пряко и значително на тези процеси. За тях може да се мисли като катализатори на образуването на нужните ензими и хормони в нашето тяло.
Наличието им в необходимите количества позволява протичането на всички важни биологични реакции в човешкия организъм.Те участват и в разграждането на хранителните вещества от приетите храни и напитки.
Разделят се на две големи групи - мастно- (A, D, E, K) и водноразтворими (C, B, P) според начина, по който се усвояват и транспортират в тялото. Съединенията не са взаимнозаменими. Това означава, че за да сме здрави, трябва да си осигурим достатъчен прием от всички видове.
Какви са симптомите на дефицит на витамини?
Начинът на живот и хранене днес прави почти непосилна задачата винаги да сме добре снабдени с нужния витаминен капитал. Затова е важно да научим признаците за дефицит на жизненоважните съединения, тъй като дългият им недостиг води до аномалии и заболявания.
- отпадналост и умора - може би най-характерният симптом за дефицит на витамини в тялото. Хроничната умора и изтощението подсказват, че тялото се бори, за да протичат нормалните реакции и спешно се нуждае от помощ за производство на енергия, хормони и ензими;
- често боледуване - нищо не показва така ясно, че страдаме от витаминен недостиг, както честото боледуване. То идва вследствие на липса на съединения, необходими за имунна система. А когато тя е слаба, ставаме лесно плячка на всички вируси и бактерии в околното пространство;
- кожни раздразнения - сухата, лесно нараняема и трудно заздравяваща кожа показва сериозен дефицит на нискомолекулни бустери за здраве в нашето тяло;
- активен косопад и трошливи нокти;
- анемия;
- блед или опасно жълтеникав цвят на кожата;
- мравучкания (изтръпвания) на крайниците - повечето видове крампи водят началото си именно от липса на важни витамини и минерали;
- “мозъчна мъгла” - лесно забравяне, трудно концентриране в елементарни операции, объркване и повишена разсеяност;
- сърдечни аномалии - ускорен пулс, резки промени в кръвното налягане, тахикардия;
- почти непрекъснато главоболие;
- лошо качество на съня, невъзможност за качествена релаксация на ума и тялото;
- необясними депресивни състояния, повишена нервност и възбудимост без видима причина за това.
Разбира се, има още много явни и не толкова явни сигнали, че страдаме от витаминен дефицит. Обичайната грешка е, че се пренебрегват първоначалните симптоми и се обръща внимание на състоянието, едва когато е предизвикал сериозни здравословни проблеми.
Кога е най-доброто време за прием на витаминни добавки?
За да се усвоят напълно, молекулните съединения трябва да се приемат при определени условия. Така например, водноразтворимите се усвояват по-добре на празен стомах и при предстояща активност.
Затова ако се нуждаете от витамини от групите В и С например, най-ефективен ще е приемът им сутрин на гладно.
Не така стоят нещата с мастноразтворимите съединения. Витамин D, витамин K, A и Е се нуждаят от мазнини, в които да се разтворят. Това означава, че най-ефективен за тяхното усвояване е приемът по време или след обилно дневно хранене (обяд или вечеря).
Повечето от мастноразтворимите съединения подпомагат и съня, което ги прави годни за прием дори след най-късното хапване.
Най-богатите на витамини плодове и зеленчуци
Разбира се, витаминният недостиг може да се компенсира не само с добавки, а и с храни, богати на ценните съединения. Всички знаем, че най-щедри по съдържание са плодовете и зеленчуците, но кои са най-богатите източници? Макар подборът да е труден, тъй като съдържат различни витаминни комплекси, ще предложим едни от най-здравословно “заредените” плодове и зеленчуци:
- плодове - шипки (истинско съкровищница от витамини от групи А, В, С, Р), кайсии (А, В, Е), тиква (А, К, Е, В и С), арония (Е, К, С), цитруси (големи количества от групите С, А, В), банани (В и А), ягоди (С, В, А, Н и Р), грозде (В, К, С, Н, Е), горски плодове (най-високо съдържание на рутин - вит. К, богатсво на С, В и Н);
- зеленчуци - зелени подправки (магданоз, копър, зелен лук съдържат куп молекули от витамините А, Е, С и В, плюс сериозно количество минерали), зеленолистни зеленчуци (спанак, лапад, киселец), глухарче, броколи, домати, репички, фасул, всички бобови култури и пипер, захранват тялото с почти целия витаминен спектър за имунитет и ензимен баланс.
Как да изберем качествени витаминни добавки на пазара?
Независимо от каква група витамини се нуждаем - за мъже, за жени, за бременни, за деца, за имунитет, за сърце, за мозък, за очи, за кости и стави и т.н, трябва да се убедим, че добавките, които приемаме, съдържат активни съставки от био източници.
Не се подлъгвайте за практичността на продукта, само защото е именуван като “витаминен комплекс от А до Я”. Най-често тези евтини варианти съдържат такива синтетични форми на съединенията, които не се усвояват добре от тялото и на практика се изхвърлят изцяло с телесните течности, без да подобрят състоянието ни.
Биотика предлага широка гама специализирани хранителни добавки и натурална козметика с богато съдържание на витамини. Екстрактите са от проверени биологични източници (билки, лечебни растения) и гарантират максимално добро усвояване от организма.
Всички продукти са снабдени със сертификат за качество на съставките и доказват липсата на всякакви изкуствени подобрители.
Доверете се на качеството в онлайн магазин Biotica.bg, където на трайно ниски цени може да намерите най-доброто качество.