Червен вятър (еризипел) е заболяване, което уврежда кожата. Върху увредените места на кожата се усеща разпъване и парене, започват болки с различна интензивност.
Кожата подпухва, появяват се силни отоци по клепачите, устните, половите органи, ушите, пръстите, дори крайчеца на носа. Човек не може да отвори очите си заради отоците.
Симптомите най-често са:
- Фебрилитет;
- Втрисане;
- Общо неразположение;
- Поява на зачервена подута, топла и болезнена област от кожата, леко издигната над останалата незасегната повърхност;
- Поява на мехури по засегнатите области;
- Подути лимфни възли;
- По лицето, обривът обикновено обхваща носа и двете бузи.
ПРИЧИНИ ЗА ПОЯВА НА ЧЕРВЕН ВЯТЪР
Заболяването се причинява от бактерии, проникващи през външната повърхност на кожата.
Бактериите, които най-често причиняват червен вятър са известни като стрептококи, те обикновено живеят върху кожата и други повърхности на тялото, без да причинят вреда.
Възможните причини са:
- Порязвания и рани по кожата;
- Хирургически разрези;
- Ухапвания от насекоми;
- Кожни заболявания като екзема и псориазис;
- Затлъстяване;
- Отичане на краката, дължащо се на здравословни проблеми като сърдечна недостатъчност;
- Неконтролиран диабет;
- Всичко, което потиска имунната система;
Ако човек е в добро здраве, лечението може да протече и в домашни условия. Но в някои случаи се налага и хоспитализация. Препоръчително е засегнатата част от тялото, да бъде повдигната по-високо от останалата част от тялото, за да бъде намалено подуването.
БИЛКИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ЧЕРВЕН ВЯТЪР
- Листа от къпина - Освен че са изключително вкусни, къпините са подходящ лек за някои кожни проблеми. Антиоксидантните и антибактериални свойства на листата на къпините допринасят за облекчаване на кожната инфекция и унищожаване на бактериите.
- Подбел - Вземете няколко пресни листа от подбел и ги стрийте до получаване на каша. Нанесете върху засегнатите области. Правете това всеки ден, в продължение на 7-10 дни.
- Коприва - Приготвяйте и пийте всеки ден по 3-4 чаши неподсладен чай от коприва, за да подпомогнете и ускорите лечението и възстановяване на тъканите.
- Пелинов чай - Пелиновият чай е невероятен, особено когато става въпрос за лечение на еризипел. Този билков чай притежава значителни антибактериални и противогъбични свойства, които допринасят за отстраняване на проблемите по кожата. Пелиновият чай е особено подходящо средство е за ускоряване на лечението на червен вятър в случаи на продължителни и упорити инфекции.
- Маруля - Прилагането с маруля е още едно невероятно естествено лечение при еризипел. Преди да ги приложите ги попарете за кратко в гореща вода.
БАБИНИ РЕЦЕПТИ
Хората отдавна се опитват да лекуват с народни рецепти червения вятър. Опитните баби и знахарки са смятали, че червеният вятър винаги е следствие на уроки. И естествено, може пак с магия и заклинание да се излекува.
По-”напредничавите” знахари казват, че червеният вятър е алергия към някаква инфекция, прониквала в организма, и че сама по себе си тази бактерия е безвредна.
В крайна сметка съществува един знахарски метод, за който се твърди, че е много ефикасен.
Болестта се лекува с червен вълнен плат и сапун. Парцалчето се намазва от едната страна със сапун и се налага на възпалената област, като преди това мястото се поръсва със сапун на прах.
Има и друг вариант на бабин лек - можете да намажете със смес от сапун и натурален мед и да завържете отгоре червената кърпа. Процедурата се прави веднъж на ден, задължително преди изгрев слънце. Действието на този метод е доста неразбираемо, но колкото и да е странно, помага на някои болни.
Biotica.bg препоръчва в случай на здравословен проблем да се направи консултация с лекар.