Истините и заблудите за хранителните и здравни ползи от тях
Надали на света има по-универсално познат и обичан хранителен продукт от яйцата. Бъркани, варени, пържени или печени те присъстват в менютата на всички домакинства, ресторанти и хотели по цялото земно кълбо, независимо от културните характеристики на нациите.
През десетилетията са широко лансирани много истини, но и немалко заблуди за ефекта от ежедневното присъствие на яйцата в нашата диета. Сега ще научим кое е вярно и кое не, за да си отговорим трябва ли да хапваме редовно или да разредим наличието им в своя хранителен режим.
- Изключително засищаща храна - яйцата са богати на бързо усвоими протеини, които освен че засищат трайно, активно стабилизира нивата на кръвната захар и предотвратяват опасното им покачване или понижаване. В този смисъл честото хапване на яйца е активна превенция на диабет, както и на наднормено тегло. Изследвания показват, че ако ядем всеки ден 2-3 яйца за закуска например, през деня апетитът ни е много по-малък и по-рядко изпитваме глад.
- Ниска калоричност - макар да ни засищат трайно, яйцата не са силно калорични. Напротив - в едно яйце има едва около 70 калории, като не съдържа никакви въглехидрати! Това ги прави чудесен избор за диета с цел отслабване и подсилване на тялото едновременно.
- Забързват метаболизма - витамините и минералите в състава на яйцата карат тялото ни да работи на по-високи обороти и подпомагат оптималния метаболизъм.
- Оптимизират работата на мозъка и нервната система - яйцата са несъмнено храна за мозъка и честата им консумация оптимизира когнивитивните ни спобности. Това се дължи на високото съдържание на безценния селен, който доказано подобрява паметта и концентрация, като се приема за официална превенция на заболявания като Алцхаймер и деменция. За това спомагат и щедрите запаси на холин (прекурсор на жизненоважния ацетилхолин) в яйцата. В комбинация със също съдържащите се в яйцата витамини В 2 и В 6, отговорни за саморегулацията на процесите в централната нервна система, превръщането на въглехидратите в енергия, управлението на стреса и емоциите, яйцата се очертават като златна храна за здраве и тонус на мозъка. Смята се дори, че вършат чудеса при хора с депресия, на които се препоръчва да ги хапват всеки ден.
- Пазят очите от опасни заболявания - богатството на бета каротини, витамин А (недостигът му е причина номер 1 за настъпване на слепота), лутеин и зеаксантин (антиоксиданти, които се натрупват в ретината на окото) предотвратява макулната дегенерация, свързана с напредването на възрастта, както и евентуалното развитие на катаракта. Честото хранене с яйце поддържа очните мускули и остротата на нашето зрение.
- Пазят костите и мускулите здрави и издръжливи - яйцата са еликсир за здрави стави, кости и мускули. Неслучайно са любима храна на активните спортисти. Освен че насищат бързо и съдържат незаменими бързоусвоими протеини и мастни киселини, дават енергия и оптимизират синтеза на въглехидратите, яйцата са пълни с калций, витамин D, цинк, магнезий, фосфор и още десетки съединения, ценни за здравината на костния хрущял и мускулната тъкан от цялата палитра на Менделеевата таблица. Поддържат мускулния тонус, правят ни по-силни и издръжливи на натоварване.
- Заздравяват кожата, косата и ноктите - редом с безкрайния низ витамини и минерали, които кътат, яйцата са богати и на биотин - протеин, които директно подкрепя здравината и регенеративните способности на косата, кожата и ноктите ни, както и репродуктивните възможности на жените.
- Насища с холестерол - тук е заключен най-големият спор за честата консумация на яйца. Те са свръхнастени с мастни киселини и т.нар. добър холестерол (HDL). Всяко яйце съдържа около 18 грама холестерол при препоръчителна дневна доза до 300 грама.
Преди 15 години в Америка излизат научни изследвания, които показват, че ежедневното хранене с яйца увелича каротидната плака като при много страстни пушачи и засилват образуването на естествен химикал (ТМАО), който увеличава риска от инфаркт и инсулт. Затова местните медици препоръчват яйца да се ядат не по-често от 2-3 пъти в седмицата, особено от хора със сърдечни заболявания, диабет или повишен риск от развитието им.
Години по-късно обаче тази теза е оборена. Първо, защото яйцата съдържат от добрия холестерол (съчетан и с ценни мастни киселини), който е важен за производството на витамин D и здравословно количество от половите хормони - тестостерон, естроген, прогестерон.
Данните показват, че при изяждане на 2-3 яйца всеки ден не настъпва запушване на кръвоносните съдове, а напротив - добрият холестерол предотвратява натрупването на лошия и предпазва кръвта от замърсяване и омазняване. Освен това, показва новото изследване, при честа консумация на яйца и прием на холестерол, черният дроб започва да се саморегулира и да произвежда по-малки количества, така че да не се получи излишък в организма. Така се развенчава митът, че яйцата разболяват сърцето увеличават риска от диабет (да не забравяме, че протеините им регулират и кръвната захар!). И до днес обаче някои лекари съветват пациенти със сърдечно-съдови заболявания да не консумират всеки ден яйца и производни продукти.
Едно е сигурно - яйцата са без съмнение една от най-полезните храни на планетата с безкрайно широк спектър от ползи, който в никакъв случай не се ограничава само до по-горе изброените. Затова, при липса на сериозни рискове от здравния статус, ежедневното хапване на 2 или 3 яйца (за предпочитане варени или печени!) може да ви донесе само значителни и трайни ползи за ума и тялото.