Какво представлява тромбофилията?
Това е състояние, при което кръвоносната система е предразположена към по-интензивно образуване на кръвни съсиреци. Тромбофилията може да е генетично обусловена (наследствена) или придобита вследствие на бременност, инцидент, претърпени интервенции, системно обездвижване или дълъг прием на определени групи лекарства.
Неоткрита навреме, тромбофилията представлява заплаха за живота ни. Образуването на твърде голям съсирек (тромб), който може трайно да спре потока на кръвта към органите, е сред най-честите причинители на мозъчни и сърдечни удари, респективно - на внезапна смърт.
Чрез какви изследвания се установява наличието й?
Тъй като предупредителни симптоми за опасност от тромбози на практика няма, докато съсиреците не предизвикат проблеми с кръвообращението, е важно да се разпознават рисковите фактори за развитие на тромбофилия, за да се направят диагностични изследвания за състоянието.
В рискова група за налична вродена, придобита или смесена тромбофилия, са:
- преживелите спонтанни аборти;
- претърпелите инциденти, свързани с тромбози;
- дълго приемалите продукти за орална контрацепция;
- пациентите с фамилна анамнеза за тромбофилия и/или роднини, претърпели инсулт, инфаркт, белодробна емболия, хронични сърдечно-съдови заболявания;
- налични проблеми с разширени вени и нарушено кръвообращение;
- проблемна бременност;
- проблемно зачеване.
Панел от изследвания за генетични мутации, предопределящи наличието на тромбофилия, се правят и при подготовка за ин витро процедури.
Най-често срещаните генни изменения, които се изследват, са:
Фактор V (FV) Лайден - най-честата генетична причина за повишен риск от тромбози. Свързана е с протеин, който засилва каскадния процес по кръвосъсирване в организма;
Фактор II (FII) Протромбин - втората най-честа генетична мутация, която води до тромбофилия. Отново е свързана с протеин, използван за кръвосъсирване. Носителството повишава риска както от венозни, така и от артериални тромбози. Обикновено проблеми възникват при бременност;
PAI-1 4G/5G - това е ген, който не позволява разграждане на образуваните съсиреци. При налични мутации неговата секреция се повишава, което води до голям риск от инфаркт на миокарда или мозъчен инсулт, а при бременни - до спонтанни аборти заради запушване на съдове, които доставят нутриенти на плацентата;
MTHFR - генът е свързан с ензим от метиловия метаболитен процес на разграждане на хомоцистеина и преобразуване на различните форми на фолат в организма. Наличието на мутация носи риск от развитие на тромбози, анемия, микроцефалия, депресия, периферна невропатия. Води до натрупване на хомоцистеин в кръвта, често за сметка на недостиг на фолати и витамини от група В. Налице са проблеми с усвояването на фолиева киселина, особено важно по време на бременност.
Панелите от генетични тестове за тромбофилия се изпълняват с венозна кръв.
Каква е разликата между хетерозиготно и хомозиготно носителство?
Съществуват хетерозиготно и хомозиготно носителство на генетични мутации. Когато е налице унаследяване на аномалия само от единия родител, се установява хетерозиготно изменение.
Ако мутацията е наследена едновременно от двамата родители, тя е хомозиготна. Има вариант да се унаследят едновременно две различни хетерозиготни мутации на един ген. Това утежнява допълнително рисковете за развитие на тромбофилия.
Кои са рисковете за бременността?
Бременността като период се характеризира с по-висока предразположеност към образуване на тромби. Това е способът на тялото да се подготви за раждането и да регулира кръвозагубата.
Тези условия създават сериозен риск както за майката, така и за детето, ако е налице вродена или придобита (вследствие на интервенции или прием на определени групи лекарства) тромбофилия.
Тогава шансът да се ограничи кръвоносния поток към плацентата е много висок. Това не позволява доставката на хранителни вещества и създава висок риск от спонтанен аборт. Данни показват, че почти половината случаи на загуба на плод се дължат на тромбофилия.
Рискът за повторен аборт след вече претърпян такъв се повишава значително, особено ако майката е в напреднала възраст. За нея остават и високи рискове от белодробна емболия, дълбока артериална и/или венозна тромбоза.
По какъв начин се лекува тромбофилията?
Официално повишеното кръвосъсирване може да се контролира с антикоагуланти.
Системният им прием обаче, особено по време на бременност, не се приема еднозначно като безопасен и адекватен.
За контрол на състоянието през гестационния период се прилагат най-често инжекции с хепарин. Те намаляват риска от тромби и спонтанни аборти. Противопоказание в случая е вероятността от инфекции заради честото им прилагане.
Nataspin H е друг медикамент, подходящ за контрол на тромбофилия по време на бременност. Приемат се капсули, които контролират кръвосъсирването, без да предизвикват обилно кървене.
В определени случаи за превенция се предписва и прием на аспирин (в ниски дози).
Съществуват и природни средства за контрол над кръвотворните процеси и превенция на опасни тромбози. Екипът на Биотика разработи 100 % натурална алтернатива на традиционните медикаменти за тромбофилия.
ТРОМБОПРОТЕКТ е натурално съчетание от лечебните екстракти от гроздови семки, листа на малина и мащерка, подкрепени от естествено добит рутин.
Продуктът е сред малкото достъпни на пазара биологично чисти хранителни добавки за контрол на тромбофилията и нормалния вискозитет на кръвта. Няма странични ефекти и се предлага на трайно ниска цена в онлайн магазин Biotica.bg.