За съжаление в наши дни все по-често чуваме за заболяване като диабет, което налага строги ограничения на обичайното меню.
В опит да намалят нивата на кръвната захар, диабетиците често ограничават приема на плодове, но днес е установено, че много от тях не само не са вредни, но дори полезни за лечението на това заболяване. Да следите отблизо гликемичния си индекс и размера на порцията е от ключово значение, но ако имате някакви съмнения относно определена храна, най-добре е да обсъдите диетата си с Вашия лекар.
За днешния преглед подбрахме 10 плода, които при спазване на гореспоменатите условия могат да подпомогнат тялото с диабет.
Според много специалисти грейпфрутът е признат за най-антидиабетния плод поради съдържанието на специално вещество нарингенин, което увеличава податливостта на диабетиците към техния собствен инсулин, нормализира нивата на холестерола и насърчава загубата на тегло. Нисък гликемичен индекс, витамини С и Р, здравословни фибри - грейпфрутът има много предимства за диабетиците. Съветваме ви да ядете 200-300 грама пулп дневно, както пресни, така и под формата на смутита и сокове.
След цитрусовия си аналог, портокалът също е в списъка на най-здравословните плодове за диабет, който съдържа големи количества бета-каротин, лутеин и витамини А, С и Е. Фолиевата киселина и калий, също включени в състава му, могат да помогнат за нормализиране на кръвното налягане. и разтворимите фибри помагат да се поддържа кръвната захар под контрол и понижава холестерола. Не забравяйте за количеството - 200 грама целулоза на ден ще бъдат от полза.
Нищо не може да се сравни с порция ягоди за сладка, здравословна закуска! Подобно на много плодове, ягодите се отличават със своя нисък гликемичен индекс и мощен комплекс от антиоксиданти, които стимулират имунната система и неутрализират вредните странични метаболитни продукти. Антиоксидантите в плодовете също са полезни за зрението, като осигуряват защита срещу дегенерация на ретината и диабетна катаракта. И въпреки че ягодите могат да се наслаждават безкрайно, експертите препоръчват да се ограничи порцията до 250 грама плодове на ден.
С един от най-ниските гликемични индекси на всички плодове, черешите също са с високо съдържание на антиоксиданти и коктейл от хранителни вещества: бета-каротин, витамин С, калий, фибри и фолиева киселина. Черешите съдържат и антоцианини, полезни за диабетици - вещества, които спомагат за понижаване нивата на кръвната захар, като увеличават производството на инсулин. Половин чаша череши може да се препоръча за ежедневната ви порция хранителни вещества.
Сладкият вкус на сочни зрели праскови е достъпно и здравословно лечение за диабетици. Тези плодове са просто склад на фибри, антиоксиданти, имуностимулиращ витамин С и специални фенолни съединения, които подобряват метаболизма на клетъчно ниво. Разбира се, както при другите плодове, не бива да се облягате на праскови при диабет - за лечебния ефект е необходим само един плод на ден.
Крушите също могат да се считат за лек за диабет. Тези плодове са богати на витамини А, В1, В2, С, Е и фибри, които спомагат за регулирането на нивата на кръвната захар. Крушите помагат за понижаване на нивата на холестерола, укрепват имунната система и подобряват здравето на храносмилателната система. Освен това крушите са с ниско съдържание на въглехидрати и тяхната консумация е особено полезна за хората с диабет тип 2, повишавайки цялостната им чувствителност към инсулин.
Една порция от 0,5 чаши тъмни сливи дневно може да помогне значително в борбата с нивата на кръвната захар. Наличието на антоцианини, елагова киселина и хидролизуеми танини в сливите прави тези плодове изключително полезни за пациенти с диабет. Сливите също помагат да се контролира превръщането на въглехидратите в кръвна захар и да се справят с прекомерната жажда и често уриниране - проблеми, често срещани сред диабетиците.
На Запад има поговорка „За ябълка на ден и няма да ти трябва лекар“. Също така е от значение за лечението на диабет - сочните плодове са богати на разтворими фибри, витамин С и антиоксиданти. Подобно на крушите, ябълките съдържат пектин, който помага за прочистването на тялото отвътре. Пектинът също може да намали нуждите от инсулин с до 35 процента. Освен това ябълките помагат за предотвратяване на инфаркти, намаляват риска от рак и защитават зрението, което е толкова уязвимо сред хората с диабет. Разрешено сервиране: 1 средна ябълка на ден.
Тези плодове са в състояние да помогнат на диабетиците поради съдържанието на танини и гликозиди, които регулират нивата на кръвната захар. Общоизвестно е също, че боровинките помагат за запазването на зрението, включително защита на ретината от развитието на диабетна микроангиопатия, укрепване на кръвоносните съдове и нормализиране на кръвообращението. Чаят от боровинки, приготвен от пресни или сушени плодове, напоени с вряща вода, е особено полезен при диабет.
За радост на феновете на този плод е установена положителна връзка между консумацията на киви и понижаването на нивата на кръвната захар. Кивито съдържа витамини С, Е и А, флавоноиди, калий и големи количества бета-каротин, който осигурява защита срещу свободните радикали и подобрява цялостното здраве. В допълнение, яденето на плодове киви на ден зарежда тялото с повече фибри, които помагат за контрол на кръвната захар и понижават холестерола.
НАЙ-НОВИТЕ МЕДИЦИНСКИ ПРОУЧВАНИЯ ПОКАЗВАТ…
Че клетките на панкреаса, които са отговорни за производството на инсулин, могат да бъдат стимулирани да запазят по-дълго функционалността си също и да бъдат възстановявани до определено ниво.
Благодарение на билковия си състав ДИАБЕКСИН подпомага регулирането на кръвната захар и поддържане въглехидратната обмяна в организма.
Има подобно на инсулина действие, което подпомага за стимулиране отделянето на инсулин от бета-клетките на панкреаса и съдейства за понижаване на кръвната захар, като действа на няколко различни нива. Допринася за забавяне изпразването на стомаха, за да намали резките покачвания на кръвната захар след хранене и съдейства за подобрение ефективността на инсулина и чувствителността към него.
ДЕЙСТВИЕ:
- Поддържане на нормалните нива на кръвната захар при диабетици;
- Поддържане на въглехидратната обмяна в организма;
- Повлияване инсулиновата резистентност посредством подобряване чувстителността на клетките и подпомагане правилното усвояване на глюкозата;
- Поддържане на нормални метаболитни функции на клетките;