Прополис е пчелен продукт, забележителен заради своето антиоксидантно и антимикробно действие. Прополисът има уникална активност като стимулант. Притежава лечебни, аналгетични, анестетични и противовъзпалителни свойства.
Пчелите, опрашващи цветовете на растенията, са истински носители на живота на Земята. Без тяхната неуморна работа ние просто не бихме могли да съществуваме.
В същото време, пчелите създават и много други полезни продукти, включително:
- Прополис;
- Пчелен прашец;
- Пчелен мед;
- Пчелен восък;
- Пчелно млечице;
- Лечебна пчелна отрова.
Прополисът се използва в народната медицина от хилядолетия
Прополисът има редица добре известни терапевтични свойства, включително мощни антиоксидантни и антимикробни ефекти, както и лечебни, аналгетични, анестетични и противовъзпалителни свойства.
Прополисът, заедно с други продукти на пчеларството, е изследван с известен успех заради способността му да контролира растежа на туморните клетки.
Пчелният прашец често се нарича суперхрана – една от най-питателните храни в природата. Съдържа почти всички хранителни вещества, от които се нуждае човешкият организъм. Около половината от неговия протеин е под формата на свободни аминокиселини, които са готови да се използват директно от тялото и, следователно, могат значително да допринесат за задоволяване на нуждите от протеини.
Суровият мед, друг мощен противоинфекциозен / противовъзпалителен пчелен продукт, е естествена алтернатива на антибиотиците.
Медът от манука е специален вид мед, който е одобрен за употреба като лекарство, тъй като е много мощен! Можете да използвате суров мед, за да излекувате леко изгаряне, слънчево изгаряне или незначителна рана у дома, ако нямате под ръка кутия мед от манука.
Доброкачественият мед има няколко полезни свойства за локална грижа като:
- Той премахва течността от раната;
- Високото съдържание на захар инхибира растежа на микроорганизмите;
- Пчелите освобождават ензим (глюкозна оксидаза) в нектара, който след това отделя ниски нива на водороден прекис, когато медът влезе в контакт с раната;
- Химичната реакция между меда и тъканта кара раните да заздравяват по-бързо.
Медът е бил традиционна терапия за борба с инфекциите до началото на 20-ти век, когато употребата му постепенно изчезва, тъй като пеницилинът заема централно място. Например, използването на суров мед вместо локални антибиотици и лекарства за кашлица е лесен начин за намаляване прекомерната употреба на антибиотици и други силни медикаменти.
Суровият мед, ако се консумира умерено, може да възроди здравето.
- Наднормено тегло;
- Високо кръвно налягане;
- Повишен холестерол в кръвта;
- Диабет.
За още интересна информация и билкови продукти Biotica.bg