Какви са възможните причини за честите оплаквания от запек, а също и начините да си помогнем, но без да нанесем допълнителни вреди на организма.
Една тема, по която обичайно никой не обича да говори и която е от голямо значение за здравето ни, а именно – добрата перисталтика и регулярното посещение на тоалетната. Понякога просто ни е трудно да споделим, че изпитваме затруднения на „този фронт”, а друг път неглижираме проблема, докато не се превърне в хроничен със своите сериозни последствия.
Ако спадате към тази група потърпевши, проверете дали сами не подкопавате здравето си, като отговорите на следните въпроси:
Приемате ли достатъчно фибри?
Ако не приемате достатъчно плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, това е възможна причина за чести проблеми с перисталтиката. Освен свежите плодове и зеленчуци (особено сини сливи, круши, киви, горски плодове, моркови и чушки), ето още кои храни е добре да включите в жедневното си меню: овесени ядки, ленено семе, леща, боб, грах, нахут, бадеми, пълнозърнест хляб или паста. Консумирайте също и повече пробиотични храни, важни за здравето на храносмилателния тракт (кисело мляко, кисело зеле и др.) Киселото зеле, например, действа буквално като „масажна четка“ за червата.
Пиете ли достатъчно вода?
Става дума именно за вода, а не за всякакви други напитки (сокове, безалкохолни и др.) Недостатъчният прием на вода затруднява перисталтиката и изхвърлянето на ненужните остатъчни продукти от храносмилането. Като норма се приема, че всеки от нас се нуждае от 35 мл вода на килограм телесно тегло дневно.
Ето с какво още може да ни е много полезна водата. Според традиционната китайска медицина дебелото черво има най-голяма активност сутрин между 5 и 7 часа и именно в този период от денонощието е най-подходящият момент за дефекация. Ако сме здрави, естественото начало на деня е да посетим тоалетната преди закуска, при това без да се нуждаем от помощта на кафе и цигара. В случай обаче, че това не се получава по естествен път, можем лесно да си помогнем, като непосредствено след ставане изпием голямо количество топла вода (минимум 500 мл).
Храните ли се редовно?
Много често при натоварен работен ритъм се оказва, че се храним веднъж или два пъти на ден. Но, за да се радваме на добра перисталтика, е важно да имаме изграден режим – постоянен ритъм на хранене в определени часове и с регулярни паузи между приема на храна. По този начин се грижим за доброто функциониране на храносмилателната система.
Движите ли се достатъчно?
Заседналият начин на живот е сред основните причини за появата на запек. Когато движим повече тялото си, червата също стават по-активни. Дневно се препоръчва минимум 30 минути физическа активност – това може да е дори кратка разходка по време на обедната ви почивка, ако нямате възможност да спортувате. Не забравяйте, че всяка мярка, която възприемете срещу обездвижването, ви дарява със здраве и отлага настъпването на дегенеративните изменения в организма или простичко казано – на старостта!
Стресирани ли сте, изпитвате ли негативни емоции?
От гледна точка на холистичната медицина начинът, по който възприемаме и реагираме на реалността и негативните емоции, които изпитваме и не успяваме да преработим, водят до поява на болестни изменения, защото човекът е единство на ум, емоции и тяло, а не просто сбор от различни органи и системи. Оказва се, че причините за запека понякога са свързани с изживяване на негативни емоции като страх или гняв, с недоизказани или потиснати проблеми. Стресът, страховете и тревогите могат да причинят както запек, така и диария. Трудното „пускане” на миналото, както и силният стремеж за притежание (скъперничество, желание да задържиш всичко само за себе си) също могат да имат връзка с проблемите с перисталтиката. Всички знаем също как пътуването или смяната на обстановката могат да бъдат причина за запек. Това особено често се случва при по-нервни, по-чувствителни и срамежливи хора.
Приемате ли лаксативи?
Ако се опитвате да си помогнете с прием на лекарства или билки за подпомагане на перисталтиката, е възможно всъщност да задълбочавате проблема си. Прекомерната им употреба прави червата лениви и нарушава трайно нормалното им функциониране.
Природолечение и хомеопатия за връщане на баланса в храносмилателната система
Поради съвременния начин на живот и хранене днес все по-често се срещат нарушения на чревната лигавица. Засегнатите се оплакват от лениви черва, от газове, спазми и подуване на корема. Причини за това може да са възпалителни процеси и нарушена чревна пропускливост, водещи до преминаване през чревната стена към кръвта на болестотворни бактерии и ненапълно разградени хранителни частици.
Основателите на натуропатията разглеждат именно нарушенията на чревната лигавица като основна предпоставка за всякакви заболявания – от алергия до високо кръвно налягане, заболявания на дихателната система, хронични бъбречни инфекции и проблеми от страна на пикочния мехур, кожни заболявания, ставни изменения, мигрена и др. Често подобни заболявания биват лекувани с антибиотици, което допълнително нарушава крехкото равновесие в чревната флора, и състоянието се превръща постепенно в хронично.
Ако искаме да сме здрави, трябва да имаме здрави стомах и черва, съветват ни натуропатите и препоръчват следната схема за лечение при нарушения на чревната лигавица: Шуслерови соли №2, 4, 9 и 10, които стабилизират клетъчната мембрана, регенерират лигавицата и стимулират отделителните процеси и обмяната на веществата в организма. Приемат се 5 таблетки от всяка сол дневно.
Честите оплаквания от запек могат да намерят своето решение и с помощта на хомеопатията. Според индивидуалните симптоми при нарушена перисталтика често приложение имат следните хомеопатични лекарства*: Силицея D10 – при трудно изхождане (невъзможност за дефекция и обратна перисталтика). Характерното за този тип пациенти е оплакването от силна зиморничавост. Ликоподиум D6 – при запек с подуване на корема и голяма флатуленция (изпускане на газове). Съпътстващ признак при този тип пациенти е силният им апетит, който обаче много бързо се засища. Нукс вомика D6 – при запек с чести, но неуспешни позиви за изхождане или многократни изхождания, но с много малки количества изпражнения. Този тип пациенти се отличават с нервност, повишена раздразнителност, изложени на стрес те често опитват да компенсират с повишен прием на алкохол, кафе, цигари. Калциум карбоникум D10 – липсват позиви за ходене до тоалетната, а изпражненията се отличават с характерна кисела миризма. Този тип пациенти са хипотонични (с ниско кръвно налягане).
Полезни билки за стомашно-чревния тракт:
- невен
- мента
- жълт кантарион
- кориандър
- Oблекчава страданията при язва, гастрит, колит, киселини, гастроезофагиален рефлукс и др.;
- Намалява стомашната киселинност;
- Има газогонно и спазмолитично действие;
- Има положителен ефект при стомашно-чревни неразположения;
Предоставената информация не отменя необходимостта от лекарска консултация.