Папиломи са белязали хора по света от хилядолетия насам. Следи от тях са открити по много мумифицирани тела от Древен Египет. Упоритата им устойчивост във времето показва колко трудни са за преодоляване от човешката цивилизация.
Днес с брадавици продължават да се срещат поне веднъж в живота си повечето от нас. И макар знанията за техните генезис и връзка с разрушителни процеси в нашия организъм да са много по-напреднали, битката за отстраняването им никога не е лесна.
Какво представляват папиломите и какви видове има?
Най-общо като папиломи се определят всички израстъци или отоци (издутини) по меките части и лигавиците на нашето тяло, за които няма пряка физическа причина (травма, нараняване, алергична реакция). Смятат се за доброкачествени образувания, но част от тях (които се появяват по лигавици на половата система като шийката на матка или влагалището) носят и пряк риск от развитие на злокачествено заболяване. Понякога нарастват бързо, друг път остават с незначителни размери. Могат както да предизвикват силни болка и сърбеж, така и да съществуват напълно безболезнено.
Основните видове, които различаваме в зависимост от формата, текстурата и разположението на израстъците, са:
- Обикновени брадавици - те са с вирусен характер и се образуват по длани, лакти и колене. Имат кръгла форма и грапава повърхност, пигментацията им варира;
- Плоски - появяват се най-често по шията, лицето, гърдите и мишниците. Приличат на малко (най-често червени) точици, които се образуват в нишковиден порядък и често са множество на едно място. Придружени са с неприятен сърбеж;
- Кондиломи - това са папиломите, образувани често вследствие на полов контакт. Могат да са разположени около и вътре в устните или половите органи. Изискват незабавна реакция, защото могат да нараснат бързо, а някои от тях са следствие от рискови щамове на папиломният вирус и могат да доведат до рак;
- Брадавици по крайниците - когато се образуват по краката, израстъците са известни с името кокоши трън. Твърди, плоски и растящи навътре в кожата. Нарастват значително по размер. Тези папиломи предизвикват силен дискомфорт, остра болка и често затрудняват максимално движението.
Какви са причините за появата на папиломи?
Най-честа причина за поява на папиломи по тялото е активиран човешки папиломен вирус (HPV). Той манифестира с над 100 различни щама, предава се основно по полов път. Повечето от нас са в контакт с вируса с течение на времето, но не при всеки се появяват папиломи. Фактори за развитие на израстъците са първо конкретният вирусен щам (някои носят висок злокачествен риск), с който се сблъскваме, както и общото състояние на организма (силата на имунната система, действащи възпалителни огнища и/или автоимунни процеси в тялото).
Популярни модерни теории свързват честата манифестация на брадавици с паразитна колонизация на органи и тъкани. Счита се, че продуктите от вегетацията на паразити (яйца, отпадъчни вещества и т.н.) водят до инфекция, която отслабва всички системи в тялото и “излиза” на повърхността под формата на различни по форма и цвят папиломи. Всъщност днес често появата на доброкачествени и безболезнени брадавици се третира като явен симптом за наличие на колонии от паразити в организма.
Как да изчистим паразитите от тялото?
Появата на папиломи по нашата кожа може да е вик за помощ от тялото и да ни призовава към решителни действия за лечение на вътрешните инфекции и пречистване от опасните паразити. Оставени без внимание, те могат да се развиват с години, като междувременно рушат биохимичния ни баланс. Немалко съвременни теории свързват нелекуваните паразитни инфекции с появата на повечето злокачествени и дегенеративни заболявания на нервната система.
За щастие срещу злосторниците, които окупират организма и ни тровят ежеминутно, ефективно действат много натурални и лесно приложими методи.
- Природни средства - сред известните биологични противници на паразитите са тиквените семки, джинджифилът, чесънът, маслото от риган, зеленият орех и резене. Всички те притежават силни антимикробни и противопаразитни свойства. Спомагат за унищожение на ларвите и яйцата на паразитите, както и за извеждане на зловредните микроорганизми от тялото. На техните натурални лечебни свойства се базират природните продукти за третиране на паразити и папиломи на Биотика.
- Ролята на имунитета - силният имунитет играе ключова роля за превенция както на папиломи, така и на паразити. При устойчива защитна система на организма се предотвратяват опасните инфекции вследствие на паразитна инвазия или латентен вирусен щам. Доказателство е честата поява на папиломи при хора, боледували дълго и/или претърпели опасни възпалителни процеси. Затова грижата за общото здраве с натурални средства и активен начин на живот (непременно при постоянно задоволително ниво на личната хигиена!) не бива да се подценява, ако искаме да живеем без папиломи и съсипан от паразити организъм.