- Редовният прием на магнезий е от ключово значение за правилното протичане на тези процеси. Как, кога и защо да го пием ще разберем в тази статия.
- Какво представлява магнезият и какво е значението му за тялото
- Признаци на дефицит на магнезий
- Ето ги най-честите симптоми за магнезиев дефицит:
- Как да приемаме ефективно магнезий?
- Може ли приемът на магнезий да предизвика странични ефекти?
Вижте защо дефицитът му е опасен за здравето
Много неразположения и здравословни проблеми могат да бъдат избегнати, ако нашият организъм получава редовни “порции” от жизненоважни витамини и минерали. Те участват в най-важните биохимични процеси, чрез които усвояваме хранителните вещества, поддържаме хормоналния баланс и имунната си система, регулираме своя метаболизъм и се разделяме с токсичните отпадъци, които попадат в нашето тяло.
Редовният прием на магнезий е от ключово значение за правилното протичане на тези процеси. Как, кога и защо да го пием ще разберем в тази статия.
Какво представлява магнезият и какво е значението му за тялото
Чрез магнезий се образува енергията в клетките на нашето тяло. Той участва и във всички процеси, които синхронизират човешката нервна система и опорно-двигателния апарат. Хранителни добавки с минерала се приемат за корекция на нарушен метаболизъм, за крампи, мравучкания, изтръпвания и възпалителни процеси в двигателната система, за подсилване на структурата на нашите кости, за нормализиране на повишеното кръвно налягане и анормалния сърдечен ритъм.
Магнезият има и поредица жизненоважни ползи за нашата нервна система. Чрез него се възстановяват нарушени процеси по възстановяване на психиката при стрес и преумора. Спомага за връщане на нормалния и спокоен сън, намалява раздразнителността и тревожността, отпуска нервите и помага на организма да премине в покой.
Тъй като е четвъртият най-често срещан минерал в нашите организми, магнезият попада в категорията на макроелементите. Това го прави есенциален за стотици процеси на обмяна на вещества, производство на енергия и усвояване на нутриенти, без които мускули, кости, кръв, сърце и мозък не могат да функционират адекватно.
Признаци на дефицит на магнезий
Тъй като е разтворим във вода, минералът лесно напуска организмът ни чрез отделяне на телесни течности - пот, урина, кръв... Това са предпоставки за чест дефицит на макроелемента, когато трябва да си осигурим външни източници на прием, за да поддържаме нормалния баланс в тялото си.
Ето ги най-честите симптоми за магнезиев дефицит:
- умора, отпадналост, липса на тонус - когато физическите сили са напълно изчерпани, липсата на макроелемента може да е основната причина;
- безсъние - инсомнията демонстрира неспособност на нервната система да се приведе в покой, магнезиевият дефицит е сред основните причини за това;
- крампи и изтръпване на крайниците;
- болки в кости, стави и нервни окончания;
- нервност, тревожност, повишена раздразнителност;
- постоянно главоболие - мъчителната мигрена е сред основните признаци за недостиг на елемента;
- нарушения на нормалните пулс, сърдечен ритъм, кръвно налягане - при магнезиев дефицит доказано се ускорява образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове, което вади от ритъм сърцето и води до заплаха от инфаркт и инсулт;
- при бременност - приемът на магнезий по време на бременност е от жизненоважно значение за износването на плода до термина;
- диария;
- проблеми с бъбреци;
- болест на Крон;
- диабет.
Тези състояния и заболявания са ясни индикатори, че организмът ни не разполага с нужните за правилното му функциониране дози магнезий. Това налага допълнителен прием.
Как да приемаме ефективно магнезий?
Поради изключителната си важност за нашето здраве, минералът се предлага широко на пазара за хранителни добавки. Може да се намери под формата на сашета, хапчета, таблетки, прахчета и т.н., както и в различна химическа форма.
Най-ефективен и лесен за усвояване от човешкото тяло е магнезиевият цитрат. Той се приема още по-бързо, когато е в комбинация с витамин В6. Заедно, те осезаемо подобряват синтеза на протеини и мазнини в организма, осигуряват нужните енергийни нива, укрепват централната и периферната нервна система. Заздравяват костите и предотвратяват мускулни спазми и крампи. Затова, екипът на Биотика съчета най-лесно усвояемата форма на магнезий с витамин В6 в лесните за прием и дозировка сашета МАГНЕ ШОТ В6. Продуктът е наличен на трайно ниски цени целогодишно в онлайн магазина Biotica.bg.
Може ли приемът на магнезий да предизвика странични ефекти?
Тъй като се разтваря във вода и във всички телесни течности, минералът трудно може да предизвика странични ефекти, тъй като излишъкът от него се изхвърля от организма. Единственият начин той да се задържа и да нанесе дори минимални вреди, е ако за твърде продължителен период от време се приемат допълнително твърде високи дози магнезий, без да се следят нивата му.
В такъв случай налице могат да бъдат упорита диария и стомашни спазми. За да се избегне този сценарий, е добре да не се превишават разписаните за всеки различен продукт със съдържание на минерала препоръчителни дневни дози. Обичайно за деца те са в рамките на 200 до 350 мг дневно, а за възрастни - до 400 мг при отсъствие на странични препоръки от медицинско лице.
Не забравяйте - ценният елемент се набавя успешно и чрез храната. Затова ако залагате на богати магнезиеви източници в менюто като: семена (тиквени, ленени, сусамови, слънчогледови, конопени), зърнени храни (киноа, елда, овесени ядки, амарант), какао, зелени зеленчуци (спанак, лапад, коприва, кейл, маруля и др.), сурови ядки (бадеми, орехи, кашу, фъстъци, лешници), бобови изделия и някои плодове (банани, авокадо, ябълки, смокини), може да се запазите с нужния магнезий и без странични продукти.