Вижте бабините трикове, които махат грозните израстъци
Грозни брадавици са тормозили и хората, живели преди 2-3 хил. години. Следи от тях са открити по египетските мумии, а исторически източници разказват за патилата и обезобразените от отоците хора. В сонетите си ги “възпява” даже Шекспир.
Появят ли се брадавици по тялото ни обаче, никак не ни е до възпяване. И тогава, и сега те се предават с вируси от човек на човек. Второто им известно име е папиломи, защото появата им е знак, че сме заразени с човешки папилома вирус. Можем да го прихванем от досег с предмет или носител на заразата, през отворена рана, а най-често - посредством сексуален контакт. Изникването на брадавици не е задължителен ефект, но е най-честата манифестация на вируса. Появят ли се, нашата имунна система се нуждае от подкрепа, за да се справи с вирусната атака.
Папиломите са няколко вида, различават се по форма, твърдост и локация по тялото.
- Обикновени брадавици - закръглени, кафяви или сивкави, обичайно се разпространяват по ръцете. При допир са груби.
- Кондиломи - тези папиломи имат изразен остър връх. Появяват се почти винаги в резултат на зараза по полов път. Това определя и местонахождението им - около гениталиите, ануса и устната кухина. Това са единствените брадавици, които могат да доведат до рак поради специфичната си среда на разпространение.
- Плантарни - засягат основно ходилата, като се намърдват и между пръстите. Груби и твърди са, понякога с тъмни точки по повърхността. Нерядко затрудняват придвижването. Бабиното им име е кокоши тръни.
- Плоски брадавици - избиват и по ръцете, и по лицете, по-рядко по краката. Ситни са, могат да бъдат жълтеникави или розови. Върхът им е обичайно плосък.
- Филифорни - безцветни (с тена на кожата), показват се по шията, скулите, покрай носа и устата, в и около брадата. Приличат на тънки нишки.
Повечето брадавици не представляват сериозен риск за здравето ни, носят само силни естетически и физически дискомфорт (сърбят, болят, парят или пречат на свободното движение и обличане). Предаваните по полов път обаче могат да доведат до рак на шийката на матката, рак на ануса, рак на гърлото. Затова, изникнат ли в интимната област вследствие на необезопасен сексуален контакт, веднага намерете дерматолог за назначаване на изследвания, точна диагноза и адекватен курс на лечение.
В случай че се касае за безвредните грозоти по кожата, има много установени процедури за премахване - с течен азот, електричество, както и безброй видове мазила, мехлеми, масла и лепенки, които се предлагат във всяка аптека. Често обаче последните не дават резултат.
Ако не ви се занимава със специфични козметични процедури, предлагаме алтернатива от вековното ноу-хау на нашите баби. Креативни по необходимост, те откриват ефективни трикове за раздяла с брадавиците в домашни условия. Познанията им, разбира се, са обогатени в годините и от природолечители, които изследват най-подходящите билки и растения за война с папиломите.
- Ябълков оцет - разчита се на киселинността, която унищожава израстъците по нашата кожа. Може да се нанесе както с памук, така и с марля. Най-добре е да се преспи с компреса, а на сутринта да се “облече” с нов. До 10-на дни методът ефективно заличава брадавиците. Може да се комбинира с бакпулвер. Резултатът е силна антисептична паста, която действа безотказно срещу образуванията.
- Пчелни продукти - Прополис, пчелен клей или обикновен мед, тук съветите са много и различни. Почиват на известния антибактериален и противовъзпалителен ефект от пчелните продукти. Те успокояват кожата и я предпазват от ново завръщане на папиломите. Компрес с мед или парче прополис, прикрепен с бинт към образуванията, ги лишават от кислород и бавно ги убива. Лечението продължава няколко дни, докато изчезнат злосторниците. Противопоказания няма. Работа върши и тинктура от прополис, тъй като е силен антисептик.
- Урина - методът е меко казано неприятен, затова може да прибегнете до кремове със съдържание на урея, които ще свършат същата работа - да “обезвредят” брадавиците и да дезинфекцират мястото на кожната инфекция.
- Бананова кора и тиксо - двете терапии могат да се ползват заедно или поотделно. Кората от банан трябва да се закрепи върху израстъка. За целта може да се използва тиксо или бинт. Нишестето размеква брадавиците и успокоява дразненето на кожата. Ако решим пък да залепим тиксо върху папиломите, те ще се задушат. По-ефективна от двете е ”банановата” терапия.
- Лук или чесън - от двете чесънът е с по-силни антибактериални качества и се води природен антибиотик. Методите са еднакви - разрязват се глава лук или се стрива една скилидка чесън, след което се закрепя с компрес към брадавиците.
Извън колоритните бабини трикове има и други натурални способи да се отървем от израстъците. Активно в битката влизат различни етерични масла. Най-популярни във войната с папиломите са рициновото, карамфиловото, евкалиптовото и ментовото масло. Кокосовото също размеква роговите образувания, дезинфекцира и спомага за изглаждане на кожата.
За засилване на имунитета и по-бързо справяне с брадавиците могат да ни помогнат и качествени натурални добавки. Хитът за кожа на Биотика - ДЕРМОАКТАЛ, възстановява кожата след инвазията на папиломите. Бест селърът с мощни билкови екстракти - ПАРАЗИТАКС, пък може да отърве тялото и от най-упоритите вирусни и бактериални вредители.
Продуктите са налични на промоционални цени в онлайн магазина Biotica.bg.