Контрол над инсулина гарантира отслабване с дълготраен ефект
Простите трикове в диетите, които трайно ни разделят с наднорменото тегло
Спазвате диети, но излишните килограми “възкръсват” по бедра, корем и ханш в момента, в който спрете специалния режим? Неприятният феномен, познат като йо-йо ефект, обезкуражава повечето хора с наднормено тегло да търсят и подхващат диета за отслабване.
Днес съществуват стотици хранителни режими, някои обосновани добре от медицинска гледна точка, друга - не толкова. Общият им принцип, разбира се, си остава - “изразходвай повече калории, отколкото приемаш”. Как обаче да “дресираме” тялото да задържи скоростта на изгарянето им достатъчно дълго, за да бъде отслабването с траен ефект?
Отговорът на въпроса ще потърсим в сравнение на основните прийоми на най-популярните диети.
1. ФАСТИНГ
Този хранителен режим печели все повече привърженици в научните среди. Основната идея е, че тялото трябва да “превключи” от въглехидрати към мазнини като източник на енергия чрез спазване на времеви “прозорци” за хранене и гладуване. На прост език това означава, че ако се установи режим, при който приемаме храна само в рамките на 8 часа в денонощието, а през останалите 16 гладуваме, ще дадем достатъчно време на организма да използва натрупаните в мазнини и хранилища с гликоген. Безспорно тази рутина е тежка за организма, но е за предпорчитане пред други режими, които настояват за глад в рамките на денонощие веднъж всяка седмица или месечно.
За да постигнем желания ефект, е важно да направим уточнение - прозорците за хранене и гладуване не означават, че в рамките на примерните 8 часа можем да поглъщаме каквото ни хрумне и в каквито количества решим, щом после ще стоим дълго без храна! Фастингът като всяка друга диета ще постигне дълготраен ефект само ако ефективно се ограничат бързите въглехидрати и особено - захарта. Това са двата регулярни източника на енергия за средностатистическия човек. Затова, решим ли да “дресираме” тялото си към режима на Фастинг, трябва да изключим или намалим до абсолютен минимум в диетата си обработената храна и сладкото. Според изследвания веднъж, щом организмът привикне на периодично гладуване, постепенно си отива и апетитът за захар.
2. КЕТО
Хранителният режим, на който в последните години се отделя широко медийно внимание, всъщност никак не е нов. От десетилетия той се използва за лечение на епилепсия, например. Основният принцип напомня фастинга - намаляване на приема на въглехидрати и увеличаване на приема на ДОБРИ мазнини, които тялото ползва като гориво. Става дума за набавяне на енергия чрез консумация на храни като авокадо, кокос, бразилски орехи, семена, мазна риба и зехтин. Диетата води до разграждане на мастните депа и създава вещества, наречени кетони, чрез процес, наречен кетоза.
Диетата обаче далеч не е за всеки. За хора с диабет тип 1 може да предизвика реакция в организма, която води до диабетна кома и смърт.
3. ДИЕТА НА АТКИНС
Подходът тук се фокусира върху контролирането на нивата на инсулин в организма чрез диета с ниско съдържание на въглехидрати. Ако ядем много рафинирани въглехидрати, инсулина се вдига и намалява бързо. Повишаването на нивата на инсулин кара тялото да съхранява енергия от консумираната храна, което прави по-малко вероятно тялото да използва складираните мазнини като източник на енергия.
Затова при диетата на Аткинс въглехидратите са основния враг, от който се бяга, докато се ядат толкова протеини и мазнини, колкото искаме.
Този режим също крие рискове и налага консултация с лекар, за да е сигурно, че организмът ще приеме добре промяната.
4. СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ДИЕТА
Този режим е силно популярен в Европа и особено се харесва по нашите ширини заради тясната си връзка с Гърция. Тук фокусът попада върху навиците на южно европейците. Акцентът е върху много растителни храни, пресни плодове като десерт, боб, ядки, пълнозърнести храни, семена, зехтин като основен източник на хранителни мазнини. Сиренето и киселото мляко са основните млечни храни. Диетата включва също умерени количества риба и домашни птици, до около четири яйца седмично, малки количества червено месо и ниско до умерено количество вино.
До една трета от средиземноморската диета се състои от мазнини, като наситените мазнини не надвишават 8 процента от приема на калории.
Това е най-широко изследваният хранителен режим до момента! Десетки изследвания го определят като ефективен за превенция на сърдечно-съдови, белодробни, кожни и психиатрични заболявания.
Както се вижда с просто око, между четирите популярни диети има повече общи положения, отколкото разлики. Едно е сигурно - за да си гарантираме дълготраен ефект, трябва да ги прилагаме стриктно, а преди това - да се консултираме с лекар. Последното е особено задължително, ако имаме хронични заболявания.
За да помогнете на организма си да привикне на новия режим и да се защитите от неприятния йо-йо ефект след отслабване, доверете се на:
- Знaчитeлнo нaмaлявa aпeтитa oщe в пъpвитe дни нa пpиeм;
- Cтимyлиpa изгapянeтo нa пoдĸoжни мaзнини;
- Изxвъpля излишнитe тeчнocти и тoĸcини oт opгaнизмa;
- Дo -15 ĸг пpи тpимeceчнa тepaпия*;
- Бeз "Йo-Йo" eфeĸт;