Може да спасим лицето си от често “брандиране” с грозни рани - ето как
Защо “излиза” херпесът по устните?
Преходните сезони - пролет и есен, са златна среда за херпесите. Напастта, която носи физически и социални неудобства, обича променливо време - поредица сухи слънчеви дни, следвани от влага, валежи и вятър.Затова моментът да се запасим със средства за борба срещу злосторника е точно в началото на пролетта. Със затоплянето все повече се увеличава рискът да се сдобием с чисто нов херпес.
Активатори на латентния вирус са:
- Слънчевите лъчи - прекомерното излагане на слънчева светлина е предпоставка да се сдобием с херпес. Това се дължи на факта, че UV лъчите потискат имунната ни система и намаляват производството на защитни антитела. В резултат се създават по-благоприятни условия за размножаване (репликация) на херпесния вирус, последвана от появата на обрив с различна локализация. Нерядко последващо излагане на слънце след появата на херпеса води до допълнително дразнене и удължава протичането на обрива.
- Вирусна / Бактериални инфекция - Преболедуването на тежка вируса или бактериална инфекция често е съпровождано или последвано от появата на херпес върху устните.
- Менструалният цикъл - жените в период на менструален цикъл са потенциални жертви на херпесния вирус. Появата му доказано се влияе от всяка промяна в баланса на половите хормони в тялото. Затова и в период на менопауза херпеси излизат все по-често.
- Стрес - По някои краища на България наричат херпеса “стресница”. Това не е случайно. Хората от десетилетия са забелязали, че в много случаи пробивът настъпва при стрес.
- Умора/недосписпиване - системното изтощение на организма ни лишава от защитни сили срещу “спящия” в клетките ни херпес вирус.
- Пропуск в личната хигиена - досегът с паразити често резултира в херпес върху лицето. Затова бъдете стриктни в ежедневието - ползвайте само собствени хавлиени кърпи и кремове, не се пипайте с мръсни ръце и следете дали половинката няма херпес, преди да се отдадете на ласки.
КАК ДА ЛЕКУВАМЕ ХЕРПЕС И ДА СЕ ПАЗИМ ОТ ЗАВРЪЩАНЕТО МУ
Ето ги най-ефективните билки срещу херпесния вирус:
- Лайка - Позната с успокояващото си действие, лайката притежава и мощни антивирусни качества. Ефективна е срещу херпеси, защото е богата на флавоноиди - кверцетин и лутеолин, които засилват силите на тялото в битката с вирусите. Кверцетинът потиска репродукцията им, а лутеолинът - тяхната активност. В допълнение, последният е в състояние да защити клетките на тялото от отрицателното въздействие на вирусите.
- Невен - също като лайката, красивото цвете “бъка” от флавоноиди с антивирусни свойства. Невенът е по-активен срещу херпес симплекс, но се използва успешно в борбата с херпеса, който провокира развитието на херпес зостер, както и с грипния вирус. Цветовете на растението са способни да потискат дори активността на HIV-1 обратната транскриптаза - ензим, който представлява самата същност на HIV и вируса на енцефалита.
- Женско биле (корен) - глициризинът, който съдържа, спира размножаването на херпесния вирус.
- Рицин - силно ефективен както при херпес, така и срещу екземи и възпалителни образувания по тялото. Използва се основно масло от растението.
- Маточина - листата ѝ са богати на етерично масло и някои билкари ги използват за приготвянето на чайове за лечение на бактериални, гъбични и вирусни инфекции. Спомага за по-бързото лечение на язви на херпес.
- Чаено дърво - маслото от растението е сред най-добрите природни антисептици. Имa бaĸтepицидни, пpoтивoгъбични и пpoтивoвиpycни cвoйcтвa, блaгoдapeниe нa ĸoитo oтличнo пoчиcтвa ĸoжaтa. B нapoднaтa мeдицинa e yтвъpдeнo пpи лeчeниe нa paни, изгapяния, xepпecи и aĸнe.
- Жълт кантарион - богат е на флавоноиди и фенолни съединения, като хиперицин и хиперфорин. Можете да приемате чай от билката или да мажете херпеса с отвара приготвена от нея. Маслото от жълт кантарион също може да помогне за лечението на херпеси.
- Чесън - добрият стар чесън е сред най-силните естествени антибиотици. Бори всякакви вируси, ефективен е и при херпеси. Може да се настърже и наложи директно върху херпеса, където да престои 10-на минути, за да неутрализира развитието на раната.
Доверете му се, за да получите:
- Бъpзo и eфeĸтивнo peшение на пpoблeмa c xepпecитe;
- Естествено прикритие на кожните несъвършенства;
- Меки устни, устойчиви на вирусни атаки;