Полезна ли е наистина дневната дрямка за нашето здраве - вижте фактите
У нас следобедният сън се свързва предимно с времето, когато сме пребивавали в ясла или детска градина. Приет е също като мярка за отмора на възрастните хора. Дневната дрямка обаче не е част от националната ни здравна и житейска култура. А в много държави по света (особено на Изток) сънят в следобедните часове е задължителна част от дневната рутина дори през делничните дни. За да не се лишават заетите, работодателите измислят такава организация на работния процес, която да предвижда време и място за отмора.
Доколко обаче е полезно да се спи през деня? Важно ли е за нашето здраве? Добре ли е да го направим свой навик и по колко сън можем да си позволим в следобедните часове? Предстои да получим отговори на тези въпроси.
- Освежава ума - дрямката следобед може да помогне за презареждане на изтощения ум. Доказано е, че когато спим, наученото се натрупва и образува нашата памет. Заспивайки, ние даваме време на мозъка да организира постъпилата информация, което разтоварва напрежението и дава възможност да се ободри. Научни изследвания показват недвусмислено, че дори 10 минути сън през деня помагат да повишим своите концентрация, производителност и ефективност на работното място и у дома.
- Подобрява настроението - дрямката в следобедните часове успокоява тялото и разтоварва стреса.
- Заздравява сърцето - едни от най-тежките сърдечно-съдови заболявания на планетата на практика отсъстват в държави, възприели редовната “сиеста” като част от културата си на живот. Спящите до половин час на ден три пъти в седмицата например е малко вероятно да страдат от коронарна (исхемична) болест на сърцето. Смята се също, че дрямката успокоява значително учестения пулс и повишеното кръвно налягане.
- Помага за отслабване - дори кратък сън следобед оказва чудно влияние върху метаболизма след събуждане. Проучвания показват, че той се ускорява с до 30 %! Това е чудесна предпоставка за раздяла с излишните килограми и стомашно-чревните неразположения.
- Намалява риска от депресия и психотични състояния - невероятно, но факт - и само 10-на минути дневно да разтоварите тялото си със сън, се оказвате почти застраховани от изпадане в тежки психични състояния и депресия. Стресът и тревожността от ежедневието също се тушират с кратко дремване.
- Повишава издръжливостта - следобедната дрямка е силно препоръчителна за атлети и активни спортисти. Кратката отмора през деня доказано подобрява двигателните им възможности и увеличава тяхната издръжливост.
- Може да подобри нощния сън - бързата следобедна дрямка може да ви помоген да спира по-добре нощем. Може да прозвучи като нонсенс, но ако е с контролирана продължителност, сънят през деня може да успокои тялото и мозъка и така да помогне не само да изкараме до часа за заспиване вечер, но и да го дочакаме без преумора и прекомерни напрежения - два фактора за системно безсъние.
- Разкрасява - всички знаем, че редовният сън помага на кожата ни да запази своите младост и свежест. Намалява бръчките и несъвършенствата.
- Повишава имунитета - честите кратки дрямки през дните помагат на организма ни да повиши защитните си сили.
- Замества кофеина - ако нямаме време за почивка и сме изморени, пием кафе. Изследвания обаче доказват, че ободряващият следобед сън (между 10 и 30 минути) премахва нуждата от кофеин.
! Макар да има много плюсове, следобедният сън невинаги е супер полезен за здравето.
Първо, трябда се контролира неговата продължителност. Според учените всяко дневно спане за повече от половин час има шанс да се отрази негативно върху менталното и физическото ни състояние след събуждане. Сигурно сте го изпитвали - “тежка” глава, неориентираност, силно главоболие, мускулни болки и ужасна обща умора след дрямката следобед. Дължи се на “преспиване” - сънят е продължил твърде дълго и е позволил да изпаднем в дълбоката му фаза, без да имаме достатъчно време да я довършим както през нощта. Това поставя тялото и ума ни под контрола на т.нар. “сънна инерция”, която ни тормози и не позволява да функционираме адекватно.
Затова, ключът е в баланса - подремвайте за кратко (ако трябва - навийте будилник) с цел да запазите сили и концентрация, а не да компенсират нощния си сън през деня. Грешката би била фатална за физическото и менталното ви състояние.
Летните следобедни горещини са идеално време да включим кратката дневна дрямка в своя режим.