Тези еликсири спират заразата и правят тялото силно
За пореден път сме в разгара на грипна епидемия, а ни дебнат и десетки други вирусни заболявания. Влизането от серия в серия с кашлица, червено гърло, температура и ставни болки ни казва недвусмислено, че само с лекарства не става. Трябва да подсилим тялото срещу растящите заплахи за здравето и то не с хапчета, а с естествени източници.
- Джинджифил - супербилката, пред която цял свят сваля шапка, е сред най-мощните природни антибиотици. Има силно имунодулаторно, антимикробно и противовъзпалително действие. Чаят от джинджифил пречиства устната кухина и гърлото от бактерии, успокоява белите дробове и облекчава ефективно и най-болезнената кашлица. Предотвратява гадене и повръщане. Помага за детокс на тялото и засилва метаболизма, има очистително действие върху всички органи. Може да се консумира с мед до 3 пъти дневно. Най-добре е да се рендоса коренът на растението. Отличен избор е както за лечение, така и за превенция в период на грипно нашествие. За улеснение може да се приемат капки от тинктура на растението, която гарантира оптимален пример и ползи за здравето.
- Живовляк - билката е известна с отхрачващо действие от векове. Втечнява секрета в гърдите и гърлото и помага да го освободим. Действа очистително на дихателната система, бори бактериални и гъбични инфекции в органите. Най-добре е чаят да се приготви от теснолистен живовляк, ако целта е лечение на кашлица. С приема му трябва да внимават пациенти с тромбофилия и киселинност в стомаха.
- Бъз - чай от цвят на черен бъз е същински еликсир за силна имунна система. При болни от респираторни заболявания и инфекции приемът му спомага ефективно за облекчаване на болката, стопиране на възпалението и бързо сваляне на температурата. Тонизира осезаемо сърцето и белите дробове. Особено ценен е за пречистване на черния дроб. Препоръчва се при настинки, грипоподобни заболявания, треска, хрема, бронхит, ставни болки и обща отпадналост. Комбинира се отлично с маточина.
- Ехинацея - емблемата на индианската медицина в Америка. Различните племена я берели и варили на чай, като с нея лекували почти всичко. Спира възпалителни процеси, спомага за спад на отоци и ставни нарушения, облекчава дишането, подпомага кръвообращението, пази сърцето. Отървава изключително успешно и от най-острите мигрени, с които обичайно е съпътствано боледуването от грип. Ако си приготвяте натурален чай, една лъжица със трита ехинация залейте с литър вода. Сварената отвара разделете на три приема преди всяко от дневните хранения. За предпочитане приемайте чая неподсладен.
- Маточина - успокоява възпаленията от заболяването, отстранява главоболието и помага за детокс от патогени. Носи спокоен сън и бори стреса от заболяването.
- Мащерка - препоръчват я за инхалации, защото стопира пристъпите на дразнеща кашлица. Има спазмологично действие, помага за безболезнено отхрачване на бронхиалния секрет.
- Лайка - добрата стара лайка успокоява атакуваните от вируса органи и спира възпалението, преди да е предизвикало опасни инфекции. Ефективна е при главоболие, треска, температура. Това е една от най-безвредните билки (дори за бебета!) и приемът й се препоръчва горещо в периода на застъпващи се грипни вълни. Чаят може да се консумира подсладен.
- Мента - действа охлаждащо при възпаления в тялото, успокоява дихателната система при респираторни атаки, пречиства ума и отстранява вирусната мигрена.
- Иглика - чай от иглика е хит за отхрачване при респираторни вируси още от Древна Гърция. Растението облекчава чудесно и сухата кашлица.
- Шипка - шипковият храст е сред най-щедрите доставчици на витамин С. Чаят от шипков плод има богат и плътен вкус. Шипките могат да се накисват цели или да се счукат, след като бъдат изсушени. билковият еликсир е мощен стимулант за имунната система.