Доктори алармират, че процесът продължава 2-3 месеца след прекарана инфекция
Рони се кожата на скалпа, пациенти между 30 и 50 години губят над 20 % от косата си
Пораженията по тялото, които ни завещава Ковид-инфекцията, не спират да изумяват доктори и учени по цял свят. От месеци медици от различни държави алармират, че агресивният косопад става една от най-сериозните последици за изтощения от вируса организъм. Според данни на наши лекари, пациенти между 30 и 50 години губят над 20 % от косата си в месеците след преболедуване на Ковид. Всъщност, това се нарича окапване. Медицинското наименование на този вид косопад е телогенен ефлувиум. Това се случва, когато повече косми от нормалното влязат във фазата на опадане (телоген). Тази фаза е част от жизнения цикъл на растежа на косата. При треска, например предизвикана от Ковид-19, повече косми преминават към фазата на окапване.
След прекарана инфекция в резултат на стреса, на който е подложен организмът при срещата с вируса и понякога и поради проведената медикаментозна терапия, косата започва да пада доста активно. Това е особено силно до 2-3 месеца след прекараната инфекция.
След Covid-19 косопадът може да е и гнездовиден, на едно или няколко кръгли обезкосмени полета, локализирани по скалпа, брадата или другаде. Кожата в споменатите участъци е гладка, мека с цвят на слонова кост. Понякога резултат на медикаментозното лечение може да бъде придружен и с акне.
Също така се наблюдават и случаи на себореен дерматит. Това е често срещана дерматоза с интензивен пърхот, зачервяване, сърбеж и раздразнение по зони на скапа, лицето и гърдите. Състоянието се придружава от свръх растеж на гъбичката маласезия фурфур, която съществува в себорейните зони при повечето хора и чака своя момент на регрес при спадане на защитните сили на организма.
Загубата на коса, себорейният дерматит, акнето, нарушението в циклите на съня, хроничната умора, стресът са малка част от състоянията, с които борбата продължава и след победата на организма над болестта, категорични са специалистите.
КАК ДА ЗАЩИТИМ КОСАТА СИ СЛЕД КОВИД?
Наложително е по възможност да се справим с тежкия хроничен косопад, без да прибягваме до нова медикаментозна терапия след прекарания Ковид. Като козметично и заздравяващо средство можем да използваме някое от следните етерични масла:
- Масло от Лавандула: Освен да действа успокояващо, няколко капки масло от лавандула ще ви помогнат с косопада. То е подходящо за всеки тип коса и действа още при раздразнения по скалпа и пърхот;
- Масло от Розмарин: Няколко капки от етеричното масло ще подхранят косата ви и дори ще стимулират растежа ѝ. Косопадът ще започне да намалява до седмица, след като го използвате;
- Рициново масло: То е много полезно за косата, защото заздравява косъма и стимулира неговия растеж. Рициновото масло може да се използва както при косопад, така и за неговото предотвратяване;
- Масло от мащерка: Едно от най-полезните масла, които подхранват скалпа, така че да се намали косопадът. Освен това маслото е полезно за тънките коси, като им дава повече обем по естествен начин;
- Масло от кедър: Притежава антисептични свойства, които стимулират фоликулите на скалпа и действа положително върху косопада и пърхота. Може да се използва и от хора със суха коса, и от хора с мазна коса.
Важно за грижата за косата в период на интензивен косопад е да я срещаме със сешоара възможно най-рядко. Причината е, че агресивното изсушаване само допълнително нарушава здравето на косъма. Освен това, специалистите съветват да се къпем с твърд шампоан на билкова основа, който запазва полезните свойства на съставките си и има щадящ ефект върху скалпа.
Винаги в период на възстановяване на косата е добра идея да се заложи на лесни и вкусни домашни рецепти, завещани от бабите. Едно е сигурно - няма да навредят!
Ето някои от най-утвърдените натурални илачи за косопад:
- Зехтин срещу косопад. За укрепване, омекотяване и уплътняване на косъма. Втривайте зехтина с нежни масажни движения в продължение на 30 минути. Измийте старателно с вода и нежен шампоан. Или смесете с мед, оставете сместа на главата си цяла нощ и сутринта измийте със студена вода.
- Яйца срещу косопад. Богати на протеини, те заздравяват косъма и подхранват скалпа. 3 – 4 пъти седмично нанасяйте разбити на сняг белтъци или две разбити яйца на мокра коса за около 5 минути. Или веднъж седмично масажирайте скалпа със смес от един жълтък, една супена лъжица зехтин и две супени лъжици вода.
- Алое вера срещу косопад. Гелът на растението е сред най-популярните съставки срещу загубата на коса. Два пъти седмично мажете съдържанието на няколко листенца върху скалпа и оставяйте да действа 30 минути преди да отмиете с хладка вода. Или смесете с едно яйце и малко коняк, нанесете и след 10 – 15 мин. отмийте.
- Невен и репей срещу косопад – Невенът има изявено антисептично действие, успокоява скалпа. Той е богат на растителни минерали, които предпазват от косопад и дезинфекцират кожата. Пригответе отвара от невен и репей за заздравяване на косъма – билките се запарват в 500 мл вода за около 30 мин. Прецеждат се след изстиване и изплаквате вече измитата коса. Правете го след всяко измиване на коса, като не я отмивате отварата след това. И така около месец. От невена косата ви ще придобие топли отблясъци.
- Семена от сминдух срещу косопад. Стимулират растежа на косата и предпазват от изсушаване на скалпа. Накиснете 3 супени лъжици семена във вода за около 10 часа. Смачкайте ги на фина паста, с която намежете косата и скалпа за 30 минути и отмийте с хладка вода.
- Сок от чесън или лук срещу косопад. Въпреки че доста мирише, този лек наистина върши чудеса особено при оголване на скалпа. Изстискайте сока на една глава лук или няколко глави чесън и с него намажете засегнатите участъци. Не смесвайте съставките. Можете да натривате и директно със скилидката чесън. Това загрява скалпа и засилва кръвообращението му.
- Оцет, лимон и бира срещу косопад. Сгъстяват косата. Смесете по половин чаша ябълков оцет и лимонов сок. Нанесете върху косата й я увийте с гореща кърпа. След 15 минути изплакнете с 250 мл. бира. Измийте с шампоан и балсам.
- Майонеза срещу косопад. Нанесете половин чаша майонеза върху суха коса, увийте с найлонова торба за затоплящ ефект и след 15 минути отмийте.
- Кокосово мляко за растеж - то е богато на минерали като желязо, калий и на полезни мазнини. Ето защо, за да се радваме на здрава и силна коса, която расте безпроблемно, можем да го добавим не само към менюто си, но и към домашните грижи срещу косопад. Кокосовото мляко може да се нанася самостоятелно върху скалпа или да се добавят към него няколко капки масло от лавандула. Оставя се да действа около 30-40 минути и след това косата се измива както обикновено.
- Картофи и розмарин срещу косопад. Поддържат косата здрава и буйна. Сварете в тенджера няколко картофа и няколко стръка розмарин. Прецедете водата и ежедневно плакнете косата си с нея.
- Отвара от дъбови кори и люспи от лук срещу косопад - Кипнете 500 мл вода, добавете две супени лъжици дъбови кори и две лук. Варете в продължение на половин час. Предежда се след изстиване и се изплаква косата с нея след измиване с шампоан.
Възстановяването от реактивния косопад при Covid-19 отнема 3 до 4 месеца, смятат специалистите. При укрепване на организма нещата се нормализират, но ние трябва да му помогнем с упорити и адекватни усилия.
Решава дългосрочно проблема с косопада и стимулира растежа. Ефективна формула, комбинираща масла и екстракти, Биотин и Витамин B6.
- Подхранва и заздравява косъма в корена;
- Стимулира растежа, редуцира косопада;
- Регулира себума и успокоява скалпа;
- Хидратира косата и придава блясък;