Дишането става лесно и кашлицата изчезва с тези природни илачи
Битката за здрав бял дроб и пълноценно дишане трябва да е ежедневна. Всичко около нас влияе на белодробните ни функции. Увреждат ги вредните навици, токсини и бактерии в организма, всички микроби, до които се докосваме, промишленото и битовото замърсяване на въздуха, сезонните грипове и вируси.
За да не допуснем трайни щети на своята дихателна система, трябва да правим рутинно пречистване на нашия бял дроб, до който достигат всички зловредни вещества от околната среда.
Кои са най-ефективните билки за пречистване на белите дробове
Ефективни мерки за превенция и лечение на разнородни хронични инфекции на бял дроб можем да осъществим с помощта на някои от тези лечебни билки:
- Евкалипт - царицата сред всички билки за очистване на гърдите и носоглътката от слуз и други бактериални секрети, които предизвикват кашлица и инфекции на дихателния апарат. Евкалиптът има силно отхрачващо и пречистващо действие благодарение на етеричното масло, което съдържа. Извежда токсините и улеснява нашето дишане. Може да се ползва както за превенция на възпаления на бял дроб, така и за лечение на вече настъпили сериозни инфекции. Евкалиптът е доказан лечител на бронхити и други респираторни възпаления, които натоварват бронхите и затрудняват нашето дишане.
- Живовляк - стимулира освобождаването на храчки от слузест секрет в гърдите и действа успокояващо на инфектиралия бял дроб. Една от билките, изключително подходяща за профилактика на белодробното здраве при активни пушачи. Доказано подобрява капацитета на белите дробове. Смята се за една от най-лечебните билки в природата с ценни ползи както за дихателната, така и храносмилателната, сърдечно-съдовата и отделителната системи в нашия организъм.
- Джинджифил - един от най-мощните антиоксиданти в природата. На практика е натурален антибиотик с широк спектър от лечебни и здравни за хората. Една от билките с най-силно отхрачващо и пречистващо действие за нашия бял дроб. Има силни противовъзпалителни свойства и спомага за бързо възстановяване при грипни и простудни заболявания. Спомага за победа над токсини и бактерии, попаднали в организма. Калява и предпазва дихателната ни система от увреждания;
- Ружа - звезда сред билките против суха кашлица в народната медицина. Ползва се активно в състава на здравословни хранителни добавки и чайове за облекчение на хрипове и кризи без възможност за отделяне на секрет. Лекува червено и болезнено гърло, стопира възпалителните процеси в дихателната система;
- Здравословни подправки - макар да ги ползваме за овкусяване на ястия, те всъщност са силно лечебни за нашите дихателни пътища. Пресни чайове с участието на мащерка, босилек или риган могат да направят чудеса за излекуване и на най-упоритата инфекция на бял дроб.
Могат ли билките да заместят медицинските терапии?
Лечебните билки, които пречистват нашия бял дроб, могат да се прилагат както за превенция на инфекции и заболявания, така и като съпътстваща терапия при лечението им. Растения и подправки под формата на пресни чайове и биологични тинктури помагат за затихване на симптомите и победа над микроби, токсини и бактерии, които причиняват болести и възпаления на дихателния апарат.
При остри респираторни състояния (бронхиолитни и астматични кризи, придружени със задух и недостиг на кислород), както и при напреднали бактериални инфекции, приложението на билки не е достатъчно за излекуване. В такива сериозни случаи се изискват бързи мерки за стабилизиране на притока на кислород към белия дроб и всички органи и системи в организма, защото недостигът му е животозастрашаващ. Напредналите стадии на бактериални инфекции налагат употребата на силни антибиотици, за да се спре бързо прогресията.
Приемът на билки (ежедневно в рамките на 2-3 месеца) подкрепя и допълва медицинската терапия, стига избраните растения да са ориентирани към същия краен резултат, като сиропите и хапчетата, изписани от лекаря специалист.
Начини за прием на билки
Определени билки могат да се използват и за домашни инхалации. Благодарение на богатите им и лечебни аромати дихателните пътища се успокояват и белият дроб оздравява. Този ефект се дължи на етерични масла и антиоксиданти в състава на илачите.
Лечебни растения за здрав бял дроб можем да приемаме като съставки в сиропи, под формата на чайове, биологични тинктури или хранителни добавки с концентрирани екстракти от чисти билки.
Букет от най-мощните природни илачи за дихателния апарат Биотика събира в специализирания си и доказан на пазара продукт за пречистване на гърдите - БРОНХО КЛИЙНЪР.
Тези и други добавки със силни екстракти от лековити билки са налични в онлайн магазин Biotica.bg на трайно намалени цени.
Колко често трябва да се прави пречистване на белите дробове?
При хронични респираторни заболявания и история с тежки инфекции на дихателната система пречистване трябва да се прави поне 2-3 пъти годишно.
При хора с безпроблемно дишане детоксикацията е също толкова необходима, особено в периоди на интензивна грипна динамика, обичайно в есенно-зимния период.
Периодичното прочистване на бронхите с билки съхранява и подобрява капацитета на дихателните органи, което гарантира жизненоважния приток на кислород, без който всички системи в нашето тяло биха спрели да работят.
Превантивни мерки за поддържане на здрав бял дроб
За чисто дишане и живот без хронична кашлица и слуз в гърдите освен периодично естествено прочистване, дихателните пътища се нуждаят и от ограничаване на вредни навици, които ги пълнят с токсини и излагат на опасност от чести инфекции.
На първо място, разбира се, става дума за тютюнопушенето. Данните недвусмислено сочат, че активните пушачи страдат от хронични проблеми с в пъти по-често от останалите.
Предвид повишените нива на промишлено замърсяване около нас в добре да си осигуряваме източници на чист кислород възможно най-често. Това включва дълги разходки и спорт сред природата с цел повишаване на капацитета на белите ни дробове.