Камъните в жлъчката са често срещано заболяване. Обикновено са безсимптомни, докато не блокират оттичането на жлъчката и не се появи възпаление на жлъчния мехур и задържане на жлъчен сок. Има два основни типа жлъчни камъни - холестеролови и пигментозни. Първите се срещат в около 80% от случайте и имат жълто-зелен цвят, а вторите са малки, имат тъмен цвят и съдържат билирубин.
Редица фактори се смятат за рискови за появата на жлъчните камъни, а именно:
- хора с руси коси и светла кожа;
- наличие на родственици с такова заболяване;
- наднормено тегло;
- пол (предимно при жени);
- жени, които имат няколко бременности;
- хора, на възраст над 40 години.
Смята се, че по-големият процент на това заболяване при жените вероято се дължи на хормона естроген. Високите му стойности в организма (включително и при прием на пртивозачатъчни) повишава риска от образуване на жлъчни камъни.
Оплакванията могат да бъдат чувство за тежест в стомаха, гадене, повръщане, болка (т. нар. жлъчна колика). Тези симптоми се появяват особено след консумация на храна, богата на мазнини. Жлъчната колика може да се разпространи към дясното рамо или към гърба.
Когато жлъчен камък или камъни запушат естествения път на жлъчката и тя не може да се отдели в дванадесетопръстника, започва нейното натрупване в жлъчния мехур. Резултатът от това е разтягане стените на мехура, преминаване на бактерии в него и поява на възпаление. Нарушеното оттичане на жлъчка води и до появата на жълтеница (кожата и склерите пожълтяват, урината става тъмна, а изпражненията изсветляват).
Лечението може да започне с медикаменти (като зависи от фазата, в която е хванато заболяването), литотрипсия (разбиване на камъните с ултразвук), но най-често се стига до оперативно третиране - отсраняване на жлъчния мехур, което може да се направи чрез стандартна операция, с пълен достъп до жлъчния мехур или, както все по-често се практикува, лапароскопски (безкръвно). Лечението им с първите два метода в повечето случаи води до рецидиви.
За да се избегне или поне да се намали шансът за образуване на жлъчни камъни, е хубаво човек да обръща внимание на някои неща. На първо място това е храненето. Би било добре да се набляга на богати на целулоза и бедни на наситени мазнини храни. Наситените мазнини се съдържат в месото, яйцата, млечните продукти, маслото, твърдите сирена, палмово и кокосово масло и т.н. Прекомерната употреба на тези храни води до повишаване на лошия холестерол, а оттам и на риска от формиране на холестеролови жлъчни камъни.
Достатъчната консумация на вода също е от изключително значение. Препоръчително е на ден да се пие поне 1,5-2 литра вода, за да може всички процеси в организма да работят правилно. Има данни , които показват, че хората, пиещи по 2-3 чаши на ден кафе, имат по-нисък риск за появата на жлъчни камъни.
Запекът също оказва отрицателно влияние на нормалното функциониране на жлъчката, затова избягването му служи като вид превенция.
Ако вече има формирани жлъчни камъни, е добре да се промени начинът на живот, като отслабване (ако има нужда от такова и задължително под лекарски контрол, тъй като рязката загуба на килограми също е рисков фактор), да се консумират по-здравословни храни, да се наблегне на движението и ободряващите упражнения.
Дори и да се стигне до премахване на жлъчния мехур, не бива да се тревожим, че някакъв орган от тялото ни е махнат. Функцията на жлъчния мехур е складираща, затова след като бъде отстранен, просто жлъчката ще се излива направо в дванадесетопръстника.
Изследванията показват, че дори и при спазване на тези съвети, пълната превеция срещу образуването на жлъчни камъни не е възможна. Винаги остава някакъв риск за образуване на жлъчните камъни, ако са на лице някои от посочените по-горе фактори.
КАМЪНИ В ЖЛЪЧКАТА
КАКВО Е ГОЛФИКС?
ПОДХОДЯЩ ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ:
- При заболявания на черния дроб и жлъчните пътища.
- При камъни в жлъчката.
- При възпаление на жлъчния мехур.
- При спазъм на жлъчния мехур.
- При дискинезия на жлъчните пътища – нарушена двигателна активност на жлъчните пътища. При възпаление на жлъчните пътища.
- При предоперативно и постоперативно лечение на черния дроб и жлъчните пътища и с оглед предотвратяване на повторно образуване на камъни.