Раните и кървенето изчезват, ако вземете тези мерки
Някои от нас се чувстват извечно прокълнати да бъдат с наранени устни. Напуквания, разцепвания, кървене и други деформации буквално обезобразяват фасони ни. Понякога са толкова масивни, че ни пречат дори да се храним, а през отворите на раните влизат микроби, които могат да причинят неприятни херпесни подувания.
Тези грозни и дискомфортни явления ни връхлитат при различни метеорологични условия, но винаги имат обяснение. Важно е да изолираме причините за нараняванията по устните, за да разберем как да ги избегнем или излекуваме.
Ето ги най-честите виновници за естетическата деформация:
- Студът и вятърът - устните са лесна жертва на застудяването. Те имат много деликатна и нежна покривна кожа, незащитена от голям брой мастни жлези, които да я овлажнят. Когато времето е сухо и студено (отсъства влага) нараняванията се случват по-често заради дехидратацията. В такива случаи трябва задължително да се вземат предпазни мерки за опазване целостта на кожата на устните.
- Гъбична инфекция - тя причинява разцепването в ъглите на устните, когато от вътрешната страна се образуват бели петънца. Получава се вследствие на често облизване. Слюнката е идеална среда за развъждане на гъбички и други бактерии.
- Алергична реакция - може да бъде към най-различни неща - от домашен прах, през червило до паста за зъби. Особено внимателно трябва да подбираме продуктите си за лична хигиена, за да избегнем този сценарий. Следете дали в съдържанието на козметичното изделие присъстват натриев лаурилсулфат или пропилгалат. И двете са пряк път към напуканите устни.
- Щедро осолени и твърде пикантни храни - усещаме дискомфорт, когато докоснат устните. Може да бъде декорация със захар или сол на коктейл, азиатски сос или нещо много изстудено. Просто ги избягвайте, ако усещате мигновена реакция върху кожата.
- Системно дишане през устата - учестеното издишване през устата допълнително изсушава кожата и я оставя уязвима на вредно влияние. Явлението се наблюдава най-вече когато сме болни и със запушен нос. Затова при хрема обърнете специално внимание на кожата на устата, преди да пострада сериозно.
- Авитаминоза или излишък на витамини - да, точно така. Не само бедната на витамини диета, но и прекаленият им прием предпоставят проблеми с целостта на устните. Така например любимите фрешове от портокал и грейпфрут, които иначе се препоръчват горещо през зимния сезон, всъщност интензивно изсушават устните. Излишъкът от витамин А, както и острият дефицит на витамини от група В, също могат да са самостойни причини за напуквания и разцевания по кожата.
- Дехидратация на тялото - както вече споменахме, устните нямат ефективна система за хидратация и понасят най-тежките последствия. Затова се уверете, че пиете достатъчно вода.