5 лесни трика за спасение без скъпи мазила
Разгарът на летните жеги е тук и всички търсим подходящо място за събиране на слънчев загар. Разбира се, интензивността на лъчението неминуемо превръща някои от летовниците в свои жертви. Можем да изгорим буквално за няколко минути просрочен престой на плажа или край басейна, а последствията са мъчителни - болка, зачервяване, подуване, мехури и обелване на засегнатата зона. Понякога изгарянето не позволява да седнем или легнем безболезнено дни наред и не просто проваля перфектната ваканция, а я превръща в низ от мъки. При по-деликатните слънчевото изгаряне може да провокира и вдигане на температура и треска.
Естествено, най-добрата препоръка е да се заложи на ефективна натурална слънчезащита преди излагане на опасните лъчи. Това изисква подбор на качествен продукт с естествени съставки и обилното му нанасяне на чиста и суха кожа. Процедурата трябва да се повтаря всеки път, след като изплакнем тялото във водата. Това обаче само по себе си не е достатъчно - трябва и да се въведе норма във времето, през което се препичаме. Защото с каквото и да се намажем, при температура над 40 градуса и постоянен бриз, продължителното излагане на слънце може да нарани и най-защитената кожа.
И така, както да правим, ако паднем жертви на припека и кожата ни “пламне”? Логично - трябва да имаме подръка ефективно средство за хидратация, подхранване и ускорено възстановяване на наранения епидермис.
Ето някои лесно достъпни метода за спасение на изгорената кожа, които не включват свръхароматизирани мазила на завишени цени:
- Невен - трябват ми само няколко изсушени цветчета от растението, които трябва да зарарите за кратко, след което да изсушите на стайна температура и да нанесете с компреси върху кожата. Невенът има силно болкоуспокояващо действие, спира инфекциите и регенерира кожата.
- Алое - ако отглеждате алое у дома, трябва само да изстискане гела от листото на цветето и да го нанесете върху изгорената зона. Следва бърза и дълбочинна хидратация, а с антиоксидантите, витамините и минералите в състава си, алоето се грижи да предотвратява повторен болезнен инцидент, подхранвайки и защитавайки кожата от слънчеви лъчи. Това го прави идеален като съставка както в слънцезащитните балсами, така и в продуктите за грижа след излагане на слънце.
- Краставици - ако положението е тежко, можете директно да ги нарежете и подредите върху изгорената област, за да овлажнят и успокоят кожата. Ако пък имате време и възможност, пуснете в блендера и добавете розова вода и глицерин - получава се уникален био лосион за тяло.
- Кисело мляко - всеки българин е дорбе запознат с действието на киселото мляко при изгаряне. Намазва се обилно засегнатото място и се оставя да засъхне, след което се отмива внимателно с леко хладка вода.
- Етерични масла - много базови масла могат да успокоят наранената от слънцето кожа. Сред най-ефективните са лавандулово, чаено дърво, жожоба, авокадо и арганово.