Вижте правилния подход при бъбречна криза
Всеки от нас носи чифт бъбреци под гръдния кош от двете страни на гръбначния стълб. Евентуални болки в тях могат да се усетят по различни поводи, понякога дори непряко свързани с двата органа. В съседство с тях “живеят” черния дроб, гръбначният стълб, гръдният кош и дискомфортът доста често произтича от тях.
Разбира се, вярно е и обратното - понякога болка в бъбреците се приписва на схващане в кръста, например. В такъв случай може да се допуснат опасни усложнения, които да нарушат функцията на органите, свързана с производството на урина, пречистването на токсините от тялото и производството на важни хормони, които регулират костната плътност и кръвното ни налягане.
Как и кога ни болят, защо и какво можем да направим, за да ги облекчим, ще научим сега.
Причини за болки в бъбреци
- Камъни - това е една от най-честите причини за осезаем дискомфорт. Получава се от отлагане на урина и соли, които се втвърдяват и образуват плътни камъчета. Ако нараснат прекомерно, е възможно дори да запушат пикочопровода ни. Усеща се остра, внезапна и прободна болка в долната част на гръбначния стълб, отстрани или дори в зоната на слабините, ако образуваният камък е с размери, които позволяват придвижването и изхвърлянето му през уретрата.
- Инфекция на пикочни пътища - независимо дали се получава от бактериална или вирусна инфекция, ако възпалителният процес премине към бъбреците, освен болка се появяват и съпътстващи симптоми като треска, висока температура, гадене, повръщане, парещ дискомфорт при уриниране, както и наличие на кръв в урината. Инфекциозният процес в такъв случай се нарича пиелонефрит и е сред най-честите бъбречни заболявания.
- Подуване - нарича се хидронефроза. При възникването става невъзможно урината да се оттича, което води до раздуване на органите.
- Кисти - ако са налице, можем да усетим постоянна тъпа болка отстрани или в коремната област. Симптоми се появяват, само ако кистите нараснат на размери;
- Поликистоза - това е наследствено и потенциално опасно състояние, което може да доведе до бъбречна недостатъчност и фетален изход. Обикновено се разпознава, като в комбинация с болки в бъбреците се появяват и симптоми с високо артериално налягане и аномалии в клапите на сърцето;
- Травма - ако органите са наранени, независимо от степента, трябва веднага да се направи рентгеново изследване, за да се установи дали е нарушена целостта и в какво състояние са кръвоносните им съдове.
Какво да пием за болки в бъбреци - домашни лекове при първи симптоми
Ако сме убедени, че неразположенията, които изпитваме, идват именно от бъбречни проблеми, ето няколко лесни домашни средства за облекчение на болката и дискомфорта:
- Много вода - пийте повече от обикновено, защото доброто хидратиране спомага за отстраняване на натрупани бактерии и соли, които запушват каналите, възпаляват и затрудняват работата на нашите бъбреци;
- Билкови чайове - има много билки, които са способни да помогнат с бъбречните неволи. Домашно приготвени отвари, чайове или тинктури от глухарче, целина, босилек, царевична коса, коприва, живовляк или магданоз мигновено ще облекчат неразположенията и ще спомогнат за пречистване на органите и пикочните пътища. Ако често имате проблеми, може да се запасите с ефективни билкови комплекси от лечебни растения. Биотика предлага изпитани народни рецепти под формата на хранителни добавки с чисти природни екстракти за профилактика и лечение на бъбречни заболявания. Продуктите са на трайно намалени цени и могат да се закупят по всяко време в онлайн магазин Biotica.bg.
- Пресен сок от лимон - естествената киселинност на плода спомага за разграждане за твърдите образувания в нашите бъбреци. Може да се приема всеки ден на гладно за профилактика, като се препоръчва и капка зехтин за още здравословни ползи.
- Сок от зелеви листа - смята се уникален чистач на тялото от всякакви токсини. Спомага за допълнителна хидратация и пречистване на бъбреците и уринарния тракт при възпалителни процеси.
Какво не трябва да се яде при болки в бъбреците?
При настъпил дискомфорт или наличие на бъбречно заболяване от менюто задължително трябва да се изключат всички храни, съдържащи оксалати - спанак, аспержи, цвекло, смокини, ядки, сушени плодове, морски дарове, кафе, зелен чай. Наложително е максимално да се ограничи консумацията на сол, както и на червени меса и колбаси.
Излишните белтъчини стимулират натрупването на пикочна киселина, която води до образуване на камъни.
По същата причина в периоди на бъбречни неволи е препоръчително да се ограничи приемът на витамин C и D, както и на калций.
Най-важното правило е да се пият много полезни течности - вода, билкови чайове, лимонов сок.
Кога е време да потърсим медицинска помощ?
Ако болките в нашите бъбреци не отшумят в рамките на денонощие или са изначално съпроводени със симптоми като треска, висока температура, гадене и повръщане, парене при уриниране или наличие на кръв в урината, веднага трябва да се направят консултация и изследвания за установяване на конкретната причина.
Не се самолекувайте повече от ден, за да не рискувате трайни щети върху функционирането на вашите бъбреци.