- Известно е, че инфарктът е животозастрашаващ сърдечносъдов инцидент. Понякога той е толкова тежък, че дори и незабавно да са взети необходимите мерки в пълен обем и най-съвременен характер, пак може да доведе до смърт. Познаваме много хора обаче, които са го преживели, че дори и по няколко. Със сигурност обаче инфарктът е животопроменящо събитие.
Изписването от болница е радостно събитие. Понякога то се съпровожда от нетолкова радостни мисли, а е обвързано със страх и тревога. Попадналият там в критично състояние пациент, преживял непосредствената опасност за живота си, често се пита дали ще бъде в безопасност извън болницата, далеч от лекарите. Това е нормален психологичен преход, който изживяват повечето болни. Типичен пример е животът след инфаркт.
Пациент под наблюдение
След инфаркт на миокарда съществува риск от рецидив /повторен инцидент/. Той е особено висок през първите 40 дни след събитието. През този период пациентът трябва да бъде отблизо наблюдаван. Освен промените, които той сам трябва да наложи в личния си живот, в процеса трябва да участва и неговият личен лекар. Това важи в особена степен, в случай че пациентът е засегнат още и от диабет, хипертония или пък има повишени нива на холестерол. Препоръчително е такъв болен да се консултира със своя лекуващ лекар на всеки три месеца.
Каква е очакваната продължителност на живота след инфаркт?
Възстановяването и изобщо преживяемостта след един такъв инцидент зависи от множество фактори:
- Количество на съхранения миокард
Размерът на некротизиралия /загинал/ миокард зависи от това коя снабдяваща го с кръв артерия е била запушена, но и от срокът, в който са предприети мерки за отпушването ѝ. Колкото по-бързо пациентът получи специализирани грижи, толкова повече ще се съхрани от миокарда.
- Наличие на стеснение и на други коронарни артерии
Стеснението и запушването на една говори за наличието на атеросклеротичен процес, който спокойно може да е обхванал и други коронарни артерии. Това силно ограничава физическия капацитет.
- Продължението или отказването от вредните навици
Тютюнопушене, погрешно хранене, стрес и застоял начин на живот – контролът ни над тези фактори има отражение върху риска от рецидив.
Необходимостта да се адаптира начинът на живот към новите условия
След инфаркт бъдещето на болния е в неговите собствени ръце.
По времето на фазата на възстановяване хигиенно-диетичните мерки играят роля поне толкова важна, колкото и лечението в превенцията на рецидива. Следването на назначената терапия съчетано с редуциране на поведенческите фактори позволява намаление на риска от рецидив с до 30%.
- Да започнем да спортуваме
Физическата активност е много важна в превенцията на повторен инфаркт. В никакъв случай това не бива да става без знанието и съвета на лекуващия лекар. Именно той ще предпише най-подходяща активност без риск. Важно е да се разбере, че спортът трябва да бъде започнат с „бебешки“ крачки, без да бързаме да напреднем. Повечето силови спортове са противопоказни и опасни за отслабеното сърце. Внимателното градиране на физическата активност е единственият начин плавно и здравословно да развием капацитета на сърцето.
- Хранителният режим
Той играе ключова роля в сърдечното здраве. Препоръчано е да се ограничи вноса на мазнини, особено на животинските такива за сметка на растителните, например зехтин. Друг важен съвет е ограничаване консумацията на сол, особено при наличие на артериална хипертония.
Ако има наднормено тегло, то отслабването е силно препоръчително, но нека то не бъде за сметка на изтощителни нискокалорийни диети.
Да спрем цигарите
Прекратяване на тютюнопушенето е един от най-важните елементи за добър живот след инфаркт. Придържането към вредния навик увеличава 10 пъти риска от рецидив.
- Добрият сън
Знаем, че той е лековит. Ако хъркаме, то е важно да го съобщим на нашия лекар. На пръв поглед безобидно, хъркането може да насочи към сънна апнея, често асоциирана с кардио-васкуларни проблеми.
- Връщане на работа
В някои случаи това не е възможно. Ако обаче лекарите очакват възстановяване, обикновено можем да започнем работа от две до три седмици след инфаркта. Важно е обаче трудовият процес да бъде адаптиран към променените ни възможности.
- Да приемаме стриктно назначените ни лекарства
Обикновено те имат дългосрочен ефект върху намаляване риска от рецидиви. Спирането им не бива да се случва без лекарска препоръка. Съществуват и такива лекарства, чието рязко прекратяване може да е животозастрашаващо. Подобрението в състоянието на пациента не е признак за прекратяване на терапията, а напротив – белег за нейната ефективност.
Връщането към живота след инфаркт е екипна работа – на лекарите, на пациента и на неговите близки.
За превенция от инфаркт и инсулт д-р Александра Игнатова препоръчва Кардиоксин
КАРДИОКСИН е букет от билкови екстракти, благодарение на които допринася за поддържане на:
- нормалната функция на сърдечно-съдовата система;
- нормални нива на кръвното налягане;
- нормална пропускливост на кръвоносните съдове;
- нормално оросяване на крайниците;
ДЕЙСТВИЕ
- Комбинацията на Гинко Билоба и Арония, съдейства за :
- Подобряване на нивата на кръвното налягане;
- Поддържане нормалната пропускливост на кръвоносните съдове;
- Поддържане нормалното оросяване на крайниците;
- Засилване на кръвооросяването;
- Подобряване кръвообращението;
- Подобряване работата на коронарните артерии;
- Успокояване на нервната система;
ПОДХОДЯЩ Е ЗА:
- За хора с наднормено тегло;
- За хора в зряла и напреднала възраст;
- За хора страдащи от сърдечно-съдови проблеми;
- За хора злоупотребяващи с алкохол;
- За хора с намалена физическа активност;
- За дългогодишни пушачи;
- За професионални спортисти;
- За хора в напреднала възраст;
- За хора подложени на постоянен стрес;