Имат много ползи, но и противопоказания за нашето здраве
Късното лято е без съмнение сезонът на дините. Вкусните и сочни плодове се отглеждат широко у нас, а данните за ползите им има още в Древен Египет. Там от пулпа на динята приготвяли както сладка, така и мехлеми за здраве и красота.
В тези без съмнение любими летни плодове се крият много полезни за тялото и ума ни вещества и нутриенти. Нека видим с както хапването на сочна диня може да подобри нашия живот:
- Хидратация - парче от зряла диня помага да хидратираме своето тяло, което всеки от нас инстинктивно усеща, хапвайки в едни от най-горещите дни през годината.
- Пази сърцето здраво - фитонутриентът ликопен, който се съдържа в дините и им дава сочен червен цвят, в комбинация с богатството на калий в плодовете, ги правят незаменим за профилактика на сърдечното здраве. Грижат се за чистотата на кръвоносните съдове, като ефективно отстраняват и натрупания вреден холестерол. Нормализират пулса и кръвното налягане.
- Детоксикация - консумацията на диня е препоръчително за пречистване на тялото и кръвта от всички токсини, шлаки и патогенните вещества, които нарушат нормалните функции на нашето тяло. Летният плод разтоварва също черния дроб и бъбреците, като намалява риска от възпалителни процеси.
- Диуретик - влакната на дините стимулират чревната перисталтика, облекчават уринирането при възпалена простата или друга уринарна инфекция. Освен това активно предотвратяват натрупването на соли и пикочна киселина, препоръчват се за често хапване от страдащи от подагра или артрит.
- За здрави и плътни кости - доказано честата консумация на диня е истински тоник за жени в периода след менопауза. Със своите ценни съединения динята спомага за поддържане и възстановяване на вече загубената костна плътност, която води до трудно движение и заболявания на опорно-двигателния апарат.
- При камъни в бъбреците или жлъчката - с диня можете да помогнете на своите органи естествено да изхвърлят образуванията, които утежняват тяхното функциониране.
- При инфекции по кожата - сокът от диня хидратира дълбоко и спира възпалителните процеси вследствие на алергични реакции, ухапвания от насекоми и други кожни дефекти. Сокът от плодовете може да се прилага като студен компрес при отоци, екземи и обриви с различен произход.
- За отслабване - дините имат богата хранителна стойност и са ценни източници на фибри, които стимулират бързия метаболизъм и чревния баланс.
- Тонизира мозъка - плодът улеснява транспорта на кислород до мозъка.
- Спира стареенето - маски на базата на диня запазват младостта и еластичността на нашата кожа.
- Намалява оксидативния стрес - богатството на антиоксиданти в състава на динята спира стареенето и накелтъчно ниво и пази клетките от увреждания.
- Засилва имунитета - плодовете са и богат източник на витамин С, който се грижи за имунната защита на организма.
Макар ползите от често хапване на диня да са много атрактивни, има и съображения за евентуални вреди върху организма при определени условия:
- диабет - високата захарност и специфичният състав на дините ги прави непрепоръчителни за лица със захарна болест.
- при бременност и кърмене - силното влияние върху чревната перисталтика може да предизвика сериозни колики при бебета, малки деца или бременни жени.
- евентуална интоксикация - дините, както и другите пъпеши, лесно натрупват нитрати, които могат да предизвикат проблеми при хора с гастроентерологични или бъбречни заболявания. За да сте сигурни, че плодът е безведен, разрежете и бъдете нащрек дали са налице жълтеникави нишки в пулпа. Ако има - значи динята е пълна с нитрати.
Хапвайте свежия плод смело сега, в разгара на сезона, но и с внимание към вида и качеството му.