Китайски лечители преди векове го признават за лек номер 1 за кръвта
Отвари от пъпките и цветовете на растението церят язви, аневризми и колит
Парадоксално, но факт - едно от най-често срещаните и красиви дървета в модерните паркове и градини по света, е топ лек за кръвоносната ни система. Нещо повече - Японска акация или Японска софора, харесвана на няколко континента заради изящните си бели цветове, е една от 50-те фундаментални билки, използвани в традиционната китайска медицина. Признанието е внушително, предвид капацитета на древната лечебна практика на изток, но далеч не изчерпва научните изследвания, доказващи векове наред, че различните части на декоративното дърво са своеобразен лек за десетки болести в организма.
Така, макар да се сади като доставчик на красива плътна сянка, японската акация всъщност ефективно укрепва здравината на кръвоносните съдове и предотвратява образуването на тромби. Прилага се успешно и за превенция и лечение на мозъчен инсулт, хипертонични пристъпи, язви, рани, колит и дори диабет.
Носят се легенди за “откриването” на дървото за нуждите на медицината. В миналото го наричали символ или талисман на Пекин, а местните лечители го величаели като магично дърво на живота. Други пък го заклеймявали като демонско растение и съветвали да не са сади в двора на дома. Затова и китайското име на дървото се състои от думите "дърво" и "демон". Във фолклора се казва, че един пастир някога е построил дом от японска софора и в рамките на един месец цялото му семейство умира, без всякакви признаци на заболяване или причини за това.
Любопитно е, че японската акация е едно от най-старите известни засадени дървета в света, наред с гинко билоба и източен чинар.
КАКВО И КАК СЕ ЛЕКУВА С ЯПОНСКА АКАЦИЯ?
Лечебната сила на японската акация се заключва основно във високото съдържание на Рутин, познат още като витамин Р. Той се използва като профилактично средство при риск от образуване на тромби. Също така поддържа еластичността и здравината на кръвоносните съдове. Японската акация проявява и мощни антиоксидантни, имуностимулиращи свойства и подпомага дейността на мускулната система.
Използва се лечебно и профилактично при всички кръвоизливи, при които се предполага повишена капилярна пропускливост и чупливост – при кръвоизливи в мозъка, ретината, при хипертония, диабет, атеросклеротични увреждания на съдовата стена, бъбречни заболявания, улцерозен колит. Софората може да се прилага и външно за лечение на рани, изгаряния, трофични язви и възпалителни процеси. Науката доказва също, че японската акация намалява възможността за развитие на мозъчен инсулт и в резултат на нейните антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Предишни изследвания установяват, че Sophora japonica намалява размера на инсулта и неврологичните дефицити и намалява активацията на микроглиалите и освобождаването на интерлевкин -1.
Употребяемата част на растението са неговите неразтворени цветни пъпки и плодовете му. Пъпките се сушат и стриват на прах, като имат приятен аромат и сладникав вкус.
В народната медицина билката намира приложение при следните заболявания:
- стомашно-чревни проблеми
- гадене
- киселини
- болки
- повръщане
- гастрит
- язва на стомаха и дванадесетопръстника
- болезнено гърло
- главоболие
- високо кръвно налягане
- нередовна менструация
- ревматизъм.
Начин на употреба
- Прах от цветни пъпки - изсушени и стрити от полученият прах се приема директно от 0,2 до 0,5 грама дневно, разделен прием на 3-4 пъти;
- Спиртен извлек - 20 грама цветове се заливат със 100 милилитра 70% спирт и се оставят да престоят 7 дни. От получената тинктура се приемат от 20 до 40 капки, 3 пъти на ден;
- Запарка – супена лъжица билка се залива с 500 милилитра вряла вода за 10 минути. Прецежда се получената течност и се приема на 3 пъти за деня в количество по 120 милилитра, преди хранене;
- Настойка от зрели плодове – 1 част плодове и 5 части спирт 56% се смесват и престояват 10 дни. Настойката се използва за промиване на гнойни рани, изгаряния и хронични язви под формата на компреси.
- Младите листа и цветя могат да се приготвят варени. Листата се варят в три поредни води, за да се премахне горчивината им. От младите листа и цветя може да се направи чай. От семената се получава хранително нишесте.
ВНИМАНИЕ!
Приета в големи дози, японската акация може да доведе до отравяне, поради съдържанието на цитозин в нея, вещество с подобно действие на никотина. Ето защо жените по време на бременност и в периода на кърмене не трябва да приемат тази билка.
Висока концентрация на рутин, добит от Японска акация, може да откриете в иновативната формула срещу кръвни съсиреци и тромбози ТРОМБО ПРОТЕКТ.
Продуктът е препоръчителен за всички:
- попадащи в рисковата група - хора около и над 60 години
- с проблеми с кръвното налягане
- предразположеност или семейна обремененост, свързана с тромбофилия.
Особено ценна е комбинацията на рутин, мащерка, маслина и гроздови семки за вече прекаралите инсулт или инфаркт.