Най-добрите източници на белтъчини и нужната дажба за здраве, отслабване или трупане на мускулна маса
Протеините (белтъчините) са есенциален макронутриент за нашия организъм. От приема им зависи здравето на мускулите, кожата, костите и мозъка ни. Изброеното прави белтъчините основни градивни единици на нашите органи и гарант за нормалното протичане на техните функции в тялото. Те са особено ценни, защото са източници на незаменими за нормалното протичане на метаболизма в тялото аминокиселини.
Нужният дневен прием на протеин не е строго фиксиран. Дозата, която се препоръчва за консумация, зависи от пола, телесното тегло и начина на живот на човека. Ако целта ни е да натрупаме мускулна маса, трябва да поглъщаме по-голяма дажба. По-голям процент от менюто с белтъчини се препоръчва и за активно спортуващи или практикуващи тежък физически труд. Обратно - по-нисък може да е приемът, ако искаме да отслабнем или живеем, без да се движим достатъчно. Много диетолози твърдят обаче, че дори когато целта е отърваване от излишни килограми и поглъщане чрез прием на по-малко калории това не трябва да е за сметка точно на протеина. От мазнини, въглехидрати и белтъци (3-те макронутриента за тялото) последният е най-бързо разграждащият се. Това означава, че осигурява бърз достъп до енергия, важни хранителни вещества и незаменими аминокиселини за здрав метаболизъм.
ДНЕВЕН ПРИЕМ НА ПРОТЕИН СПОРЕД НУЖДИТЕ
Здравните експерти обичайно препоръчват дневен прием на протеин в рамките на 0,8 до 1,1 грама на килограм тегло. Не става дума за тежестта на цялата порция. Ако изядем, например, 300 грама пържола, не сме приели 300 грама протеин, а само процентното му съдържание в месото. Съществуват таблици с точното съдържание на белтъчини в 100 грама от различните храни, с които лесно може да изчислим точно какво количество приемаме.
През бременността е препоръчително приемът да се увеличи. Добре е да се приемат от 1,2 до 1,5 грама на килограм за първия триместър до 3 гр/кг през третия, за да се отговори на повишените нужди на фетуса и майката. Същото важи и за активни спортисти (при някои дажбата може да достигне и 3,5 гр/кг) и работещите тежка физическа работа. Повишената консумация гарантира принос на нужната енергия, здраве на мускулатурата, костите и кожата, бистра мисъл, тонус и здрав метаболизъм.
Хората в напреднала възраст традиционно се нуждаят от повишено съдържание на протеинови храни в дневното меню заради зачестяващите заболявания на костната система и мускулатурата, както и на нервната система. Същото важи и възстановяващи се от тежки травми и контузии - консумацията на повече грамове белтъчини дневно помага за бързата регенерация на клетките в тялото.
За специфичните цели на диетата ви може да изчислите дневния прием и като процент калории от общо консумираните. Обичайно протеините трябва да съставляват поне 25-30 % от общата дажба за здравословно хранене. Популярни са диетите, които препоръчват прием на калории разделно от различните макронутриенти. Така в определени дни може да залагате на въглехидрати, а в други - да консумирате само източници на белтъчини.
ИЗТОЧНИЦИ НА ПРОТЕИНИ В ДИЕТАТА
Решените да трупат телесна маса често прибягват до прием на сух протеин (на прах), но залагат и на богати на белтъци храни. Без значение дали искаме да ваем тяло на фитнес бог(иня), да отслабваме, да се възстановяме от заболявания и интервенции или просто да се погрижим за общото здраве на тялото си, трябва да сме наясно кои храни са най-добрите източници за прием на протеин, за да балансираме диетата си.
- Месо - Най-богати са пилешкото и пуешкото месо, следвани от свинско, агнешко и говеждо.
- Риба - скумрията води класацията по концентрация на протеин в 100 грама. Добър избор за прием на белтъци са също риба тон, сьомга и сардини.
- Ядки (семена) - Фъстъците са най-щедри, следвани от бадеми и чия семена.
- Яйца - този протеин е необходим за натрупване на мускулна маса, защото е “зареден” с нужните за целта аминокиселини.
- Мляко (млечни продукти) - сиренето чедър е най-богато на белтък, като оставя след себе си прясното и киселото мляко.
- Бобови растения.
- Соя и соеви продукти.
На практика в почти всички храни се съдържа протеин. Растителните не са по-бедни от животинските, но разликата е, че при тях липсват есенциалните аминокиселини, които се набавят с консумация на месо, мляко, яйца и производните им изделия.
Ако количеството поглъщани белтъчини ви засяга заради желание за отслабване, може да се доверите на ФИГУРАФИКС. Натуралните добавки за изгаряне на мазнините, ускоряване на метаболизма, контрол на термогенезата и потискане на апетита. Освен отслабване продукта гарантира и стягане на кожата, както и по-добро усвояване на белтъчините.
В каузата може активно да заложите и на тинктура от гъби Майтаке от онлайн магазина Biotica.bg. Лечебната гъба от Изтока върши чудеса за контрол на телесното тегло, ускоряване на метаболизма, превенция и пречистване на черния дроб, засилване на имунитета и подкрепа за хормоналния баланс. Известна е от векове и с противораковото си действие.
Тези и други натурални продукти за забързване на метаболизма и стройно тяло на изгодни цени можете на откриете в сайта на Биотика.