Забравете хапчета и сиропи - ето го природното спасение за гърлото
Лекари и епидемиолози с дългогодишна практика вече с трудност “хващат” всички сезонни вируси и грипове, които ни поразяват с болки в гърлото, пресипнал глас, обилна хрема и упорита кашлица. През зимата сме изложени на неизброим брой атаки срещу нашия имунитет. Най-много от тях предизвикват респираторни заболявания на дихателния апарат. В разгара на грипния сезон най-сигурната политика за превенция и незабавно третиране на първите симптоми на възпалено гърло е природолечението.
Има няколко свръх потентни билки, които както натуропати, така и лекари препоръчват за спокойно дишане и безболезнено отхрачване на бронхиалния секрет. Растенията са лесно достъпни и доказано ефективни при кашлица с различен произход. Освен това са лишени от много странични ефекти при лечение със сиропи, хапчета и антибиотици. Почти всички от тях разбиват баланса на чревната микрофлора, повлияват на концентрацията и съня ни.
Ето защо чайове, отвари и инхалации от листа и цветове на тези билки са едно по-щадящо решение при честите респираторни инфекции, възпалено гърло и бели дробове. Вижте как и какво да пиете:
- Ружа - от векове лечебното растение е доказан враг на кашлицата. Ружата е от тези билки с антисептичен ефект, които бързо и успешно успокояват раздразнената лигавица. Паралелно приемът й облекчава бронхите и им помага да се освободят от дразнещия секрет. Елиминира болките в гърлото. Най-често се ползват листата на билето, като се варят на чай или отвара. Ружата е признато средство за лечение от традиционната медицина. Част е от състава на много отхрачващи лекарства и се препоръчва за гаргара при възпалени венци. Свойствата й са особено ценни, защото вклюват и облекчение на стомашни неразположения.
- Мента - номер едно избор сред билките при болезнена сухота в гърлото. Тя охлажда и успокоява дразнещата суха кашлица, без да стимулира повече позиви за отхрачване. Паралелно има чудно действие за подсилване на общия имунитет и тонус на тялото. Премахва мигрената, облекчава всякакви колики и болки в стомаха, помага за спокойствие и здрав сън. Има чудесен превантивен ефект при сезонни грипове. Може да се вари на чай, да се правят балсами срещу обриви и да се ползва в комбинации с други билки в натурални добавки.
- Бял бор - Не е чудно, че белодробните диспансери и болници са винаги заобиколени от борови гори. Борът е синоним на чист въздух и спокойно дишане от дълбока древност. Дори само ароматите, които излъчва иглолистното дърво, спомагат за успокоение на гърлото, бронхите и затормозяващата кашлица. Чай или инхалации с иглички от бял бор стимулират пречистването на дихателните пътища и помагат да отхрачваме безболезнено.
- Сладник - ползват се корените на билето. Една от редовните билки в състава на сиропи за деца точно поради приятния си вкус. Ползва се за лечение на суха кашлица и бронхит.
- Канела - вкусната канела е верен приятел при простуди и кашлица. Кората на билето се използва за инхалации за лечение на гнойна ангина и фарингит.
- Мащерка - Има много народни имена, сред които и дива чубрица, но не бива да се бърка с другото растение, с което овкусяваме месни и бобени ястия. Мащерката се ползва активно за гаргара и отхрачващи напитки, които обезболяват гърлото и бронхите. Растението често се влага в лекарства против кашлица. Елиминира възпалителния процес при вирусни и простудни заболявания от различен произход.
- Черен оман - Широкото приложение на билето по света му носи слава на топ природен илач срещу язви и рани. Нашите баби обаче открили, че действа благоприятно при заболявания на горните дихателни пътища. Ефективен е при вирусен ларингит и фарингът, но спира и кашлица с друг произход. Употребата му обачe трябва да се случва под наблюдение, без да се надхвърля препоръчителната дневна доза. Билката е токсична и може да предизвика дори отравяне.
- Подбел - Лечебни са листата на растението. Инфузия от тях се ползва за втечняване и по-лесно освобождаване на секрета при упорита кашлица. Премахва дразненето в гърлото и устната кухина.
- Джинджифил - една от билките шампиони във войната с възпалителните процеси, вирусите, бактериите и съпътстващите ги симптоми. Чай от корен на джинджифил едновременно успокоява кашлицата, “гони” болестотворните агенти и помага за бързо и активно прочистване на дихателната система. Наричат билката естествен антибиотик поради силното и многоспектърно действие.
- Иглика - тук нямаме широкоспектърно действие, както при другите билки. Игликата е строго и специфично натурално средство за улесняване на отхрачването. Това са дължи на многото сапонини в състава й. Билето съдържа и етерични масла, които тушират възпалението в зародиш. Ако страдате от системни проблеми с храносмилането и червата, не приемайте твърде често иглика, защото може да раздразни лигавицата на стомаха.
- Лайка - билката има общо успокояващо и противовъзпалително действие. Облекчава и стомашни проблеми.
Натурални хранителни добавки на базата на потентни билки за лечение на кашлица, гърло и бели дробове може да намерите сега на силно намалени цени в онлайн магазина Biotica.bg. Биотика предлага и ефективни естествени решения за силен имунитет в периоди на повишена грипна опасност.