Какво представлява хроничната умора
Спите дълго, но се будите безсилни и смазани? Нямате физически сили да се захванете дори с елементарни действия, камо ли работа? Не успявате да се съсредоточите и фокусирате, независимо какви усилия полагате? Губите желание за всичко, което изисква дори минимален труд?
За тези усещания и състояния, превърнати в система за период от седмици и месеци, има модерен медицински термин. Нарича се синдром на непоносимост към натоварване или синдром на хроничната умора (научно - миалгичен енцефаломиелит). Той представлява системно изтощение на физическите и психическите запаси на тялото, резултиращи в крайно изтощение и невъзможност да се генерират нужните тонус и енергия за нормален живот.
В повечето случаи за хронична умора говорим, когато този убийствен цикъл продължи около половин година. Най-често освен чисти физически измерения, той има и придружаващи невропсихологични симптоми.
Основни симптоми и признаци
Най-честите признаци, че страдаме от хронична умора, включват:
- Мъчителна отпадналост и физически дискомфорт - усещаме обща болезненост в костите и ставите, чувстваме се сковани и крайно изтощени, независимо какво сме правили или колко време сме отделили за почивка. Не успяваме да мобилизираме своите мускули, чувстваме общ дефицит на сила и способности.
- Невъзможност да се наспим - при хронична умора независимо колко часа отделяме за сън и в колко часа вечерта си лягаме, се будим неотпочинали, често с главоболие и замаяност, сякаш изобщо не сме спали. През дена се чувстваме сънливи и разсеяни.
- Трудна концентрация, намалени възможности за умствена работа - без качествени методи за релакс мозъкът ни е изтощен, не успяваме да се концентрираме и да вникнем в същината на дейността си. Работата, изискваща повишена концентрация и планиране, е изключително трудна, почти невъзможна за извършване.
- Психически дискомфорт - продължителната хронична умора задължително е придружена с невропсихолигически симптоми. Появяват се резки смени на настроението, повишена нервност и раздразнителност, необясними тревожност и страх. При ескалация изпадаме в депресия и не успяваме да намерим баланс в мислите и емоциите си. Нерядко започва да се появяват и паник атаки.
Както се вижда, да страдаш от хронична умора е опасно, защото състоянието съчетава поредица симптоми, които трудно могат да се управляват или предвиждат, особено когато се комбинират. Крещящата нужда от физическа и психическа енергия без възможност за качествени възстановяване и релакс може да направи живота ни истински кошмар.
От хронична умора по-често страдат жените в активна възраст (между 20 и 40 години). На всеки 4 засегнати има по един тежък случай, който трайно понижава качеството на живот. По критерии щетите са сходни с тези на болни от тежки автоимунни, сърдечни и психически заболявания.
Кои са възможните причини
Причините за поява и развитие на хронична умора могат да бъдат много и различни. Основните са:
- Лоши житейски навици - рутина без здравословен режим, липса на достатъчно физическо движение и чист въздух, лоши хранителни навици, затлъстяване, както и твърде честа употреба на алкохол, цигари и психотропни вещества е най-прекият път към общото изтощение, загуба на баланс в организма и нарушение в нормалните функции на мозъка и опорно-двигателния ни апарат.
- Хормонален дисбаланс - различните проблеми с щитовидната жлеза, свръхпроизводство или дефицит на полови хормони (особено при мъже и жени в преходни периоди - след юношество, бременност, менопауза) често резултират в симптоми на хронична умора.
- Интоксикация - повишеното токсично натоварване на организма вследствие на медикаменти, лоши хранителни навици или органичен контакт с околната среда може да разстрои жизненият ни ритъм за дълго. Затова, поне два пъти годишно, трябва да провеждаме профилактично прочистване на своето тяло. Препоръчва се детоксикация с естествени средства - билки, билкови тинктури, натурални чайове и повишена физическа активност.
- Разстроен стомашно-чревен баланс - нарушеното по различни причини храносмилане, резултиращи в дисбаланс в чревната флора, нарушава обмяната на веществата и повлиява на количеството произвеждана и запазвана за нуждите на тялото енергия. В резултат се получава системен дефицит на тонус и липса на “гориво” за мозъка и мускулите.
- Психически проблеми - те могат да бъдат както симптом, така и първопричина за настъпилата хронична умора. Повишените нива на стрес, нетретираната депресия, безсънието и тревожността неизбежно имат и чисто физическо изражение. Депресираните невротични хора не мога да спят и релаксират качествено, губят апетит и мотивация за живот. Това са и може би най-важните за адресиране проблеми, свързани с хронична умора, защото дори да овладеем физическия дискомфорт, психическите поражения обичайно остават за по-дълго. Не бързайте да посягате към психотропни и сънотворни лекарства, без да сте изяснили генезиса на проблема! Имат много странични ефекти, които в дългосрочен план могат да влошат и без това деликатното ви състояние. Опитайте да възстановите спокойствието и комфорта си с чисти хранителни добавки, базирани на биологични екстракти от билки и лечебни растения. Нямат странични ефекти и естествено възстановяват баланса в тялото и мозъка.
!Имайте предвид! Настъпващата есен е сред пиковите периоди за поява и развитие на симптоми на хронична умора заради смяната на сезоните, промяната в атмосферното налягане и климатичните условия. Преходът е свързан с рязка адаптация на организма, повишени алергични и вирусни активности, затова засилването на естествения имунитет и грижата за общото здраве са първа стъпка към избягване на опасните прояви на хронична умора.
Екипът на Биотика предлага натурални продукти в отговор на всички симптоми, които съпровождат състоянието. Възползвайте се от предложенията на трайно намалени цени в онлайн магазинa Biotica.bg.