Забравих за проблемите с червата и излишните килограми
Макар да си представяме мястото му в света на зеленчуците, до изтъкнати суперхрани като карфиол, броколи и брюкселско зеле, в действителност артишокът е вид бял трън. Родословието му го свързва по-тясно с магарешкия бодил, отколкото с изброените изделия. Произходът обаче не пречи на растението, популярно преди най-вече в района на Средиземноморието, да си извоюва място на деликатес и гарнитура към гурме ястия по цял свят. Причината е в приятния му екзотичен вкус и в богатия на хранителни вещества състав, който притежава. Най-апетитната част е сърцевината, от която излизат пъпките.
- Балсам за жлъчката и черния дроб - това полезно действие е визитката на артишока. То се дължи на рядката среща на антиоксидантни агенти в състава му. Те, особено цинарина, съдействат за облекчение на черния дроб, ефективната му детоксикация и оздравяване. Най-отчетлив е ефектът от прием на артишок върху жлъчката. Той активизира жлъчния сок, чрез който се извеждат токсините от черния дроб към отделителната система и мобилизира цялата храносмилателна система. Паралелно артишокът съдържа и друг мощен антиоксидант - силимарин. Той е хепатопротектор и гарантира способността на черния дроб да се чисти от токсините, които му вредят и нарушават функцията му.
- Оздравява червата - Благодарение на инулина и други свои съставки артишокът твори безчет добрини за нашите черва. Той стимулира “разселването” на добрите бактерии в тях. Така възстановява баланса и гарантира имунитета.
- Отървава от запек, диария, киселини и газове - консумацията на артишок е ефективен способ за решаване на цяла поредица храносмилателни неудачи. Отдава се на факта, че някои от съединенията в растението го правят своеобразен регулатор на обмяната на въглехидрати мазнини в нашия организъм.
- Антимикробен и антигъбичен ефект - фенолите, които къта артишокът, го правят ефективен борец срещу злосторници от рода на Кандида, които се разселват в различни наши органи и вършат поредица поразии. Освен при тези дрожди, екстракт от артишок се ползва и за лечение на стафилококи, ешерихия коли и други упорити бактерии, които най-често населяват храносмилателния тракт и устната кухина.Може да бъде приет в групата на естествените антибиотици.
- Облекчава бъбреците - стимулирайки движението и отделянето на течности от тялото артишокът автоматично става приятел на бъбреците. В Древността смятали, че “собственоръчно” може да реши проблеми с камъни и песъчинки в органа.
- Понижава лошия холестерол, повишава добрия - антиоксиданта лутеолин в състава му пречиства кръвта, неутрализира вредните триглицериди и регулира холестерола. По същество приемът му прави така, че тялото ни само да се научи да понижава лошия и да усвоява добрия по-пълноценно.
- Понижава повишените кръвно налягане и кръвна захар
- Предпазва от образуване на тромби - чрез активизиране на транспорта на течности и вещества в тялото.
- Превенция срещу ракови заболявания - голямата наситеност от антиоксиданти в състава му без съмнение правят артишока не само супер храна, но и супер стимулатор за имунната система.
- Помага да отслабнем - активацията на метаболизма и всички сокове в организма не просто подобряват храносмилането, а директно помагат да се отървем от излишните килограми. Както вече стана ясно, консумацията на артишок помага за обмяната на въглехидратите и мазнините в тялото, а точно нарушенията при нея са в корена на всяко напълняване.
- Топ източници на фибри и протеини - в 100 грама артишок се съдържа почти рекордна концентрация на протеини. Паралелно в същата порция може да се открие цялата нужна дневна доза за тялото от витамин К, магнезий и фолиева киселина. Богатството на фибри пък го прави идеален източник на енергия и водач на една ефективна нисковъглехидратна диета. Затова е добра идея, ако не сготвен, то поне да консумирате артишок в смути.
- Подпомага увеличаването на костната плътност;
- Спомага за по-добро оросяване на мозъка;
- Отървава от главоболие и махмурлук.
- Peгyлиpaнe cтoйнocтитe нa чepнoдpoбнитe eнзими;
- Πoдoбpeниe oбмянaтa нa липидитe;
- Πpeчиcтвaнe чepния дpoб oт тoĸcини, инфeĸции, нapĸoтични вeщecтвa, пecтициди, лeĸapcтвa, aлĸoxoл;
- Подобряване дейността на стомашно-чревната система;
- Предпазване на черния дроб от увреждане;
- Забавяне на процеса на преждевременно остаряване;