БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НАД 80 ЛВ

Чревна дисбактериоза - симптоми и лечение

2024-10-09
1095
0
1-3 мин.
Чревна дисбактериоза - симптоми и лечение

Днес всички знаем, че здравето ни зависи основно от червата. Ако те функционират адекватно, разграждаме и усвояваме правилно хранителните вещества, което носи енергия и силен имунитет на организма.

При добро чревно здраве в храносмилателния тракт съжителстват различни по вид и функции бактерии. Някои от тях са полезни и дори крайно необходими за добрата перисталтика и разграждането на храната.

Други обаче са потенциално опасни за здравето. Когато балансът между полезните и вредните се поддържа, червата ни работят добре и не изпитваме дискомфорт. 
Когато тази крехка хармония се наруши обаче (а това става под влияние на всякакви фактори), се получава дисбаланс в храносмилателния тракт или чревна дисбактериоза. В резултат ставаме жертва на поредица от дискомфортни и потенциално опасни за здравето ни състояния.

Макар явлението чревна дисбактериоза да не се третира като заболяване, реално то е сред най-честите причини за развитие на тежки усложнения и хронични болести в почти всички органи на нашето тяло.

Кои са симптомите на чревна дисбактериоза?

Тялото ни дава много и различни сигнали, когато балансът в чревната флора е нарушен. Сред най-честите признаци, че страдаме от състояние на чревна дисбактериоза, са:

  • тежест и често подуване на стомаха;
  • болки в коремната област;
  • повишено образуване на газове;
  • повишена киселинност в стомаха (оригвания, гадене, повръщане);
  • мъчителен запек или честа диария;
  • болезнено и много трудно изхождане;
  • странен (киселинен) мирис и нетрадиционен цвят на урина и/или изпражнения;
  • необяснима липса на апетит;
  • тежка хронична умора, която не се влияе от времето, отделяно за почивка и възстановяване;
  • повишена тревожност, нервност, раздразнителност;
  • тотална липса на тонус.

Какво може да причини дисбаланс на чревната флора?

Вероятно са неизброими абсолютно всички причини, поради които се получава чревна дисбактериоза. Най-често до дебалансиране на флората в нашите черва обаче водят вредните навици на живот и по-конкретно:

  • нередовното хранене - дългият глад, последван от пищно нахранване, объркват ритъма и перисталтиката на храносмилателния тракт, влошават храносмилането и водят до развъждане на повече вредни бактерии;
  • нездравословното хранене - приемът на много полуготова, пържена, мазна, силно пикантна или изкуствено подсладена храна води до невъзможност за разграждане на приетите вещества, увеличава токсичните отпадъци и създава предпоставки за гъбични инфекции, гнилостни процеси и опасно чревна дисбактериоза;
  • злоупотреба с алкохолни напитки - честият прием на алкохол влияе пагубно върху доброто храносмилане и затруднява работата на червата, което в крайна сметка произвежда тежък дисбаланс;
  • чест прием на широкоспектърни антибиотици, без паралелно да се вземат пробиотици за стабилизиране на баланса между полезните и вредни бактерии в чревния тракт;
  • твърде високи нива на стрес в ежедневието;
  • заседнал живот - липсата на нормална физическа активност може да направи червата лениви и трайно да наруши перисталтиката;
  • тютюнопушене.

Има и физиологични причини, които водят до чревна дисбактериоза. Такива са неустановените хранителни непоносимости. Ако е налице например нетолерантност към глутен или лактоза, а тестените и млечните изделия са основна част от хранителния ни режим, честите проблеми със стомаха и червата ще са наш постоянен спътник.

Зад чревната дисбактериоза може да стоят и нелекувани хронични инфекции на червата.

Какви са методите за диагностика?

Чревна дисбактериоза се диагностицира най-често с изследване на фекална маса (фецес диагностика). Методът дава бърз и разширен профил с всички бактериални щамове, които населяват червата ни, както и представа за съотношението в тяхното количество. 

За установяване на проблема се правят и напреднали тестове за органични аминокиселини в урината. 

Как се лекува чревната дисбактериоза?

Традиционното лечение на дисбаланс в чревния микробиом включва интензивен прием на пребиотици и пробиотици, които да населят нови щамове от устойчиви полезни бактерии (които оцеляват и се размножават както в аеробна, така и в анаеробна среда) в храносмилателния тракт. 

По преценка на специалист може да се състави специален хранителен режим за връщане на баланса. Съставът на лечебната диета е строго специфичен и зависи от данните за концентрацията на бактерии и патогени, от наличните симптоми на чревна дисбактериоза, както и от установени хранителни непоносимости.

Експертите на Биотика препоръчват BALANCE - микс от 7 супер храни за стомашно-чревен баланс.

По какъв начин могат да помогнат хранителните добавки?

Много лечебни растения са естествени катализатори за оздравяване на храносмилателния тракт при наличие на чревна дисбактериоза. Те връщат нормалната перисталтика, стимулират ензими и стомашни сокове, необходими за правилното разграждане на хранителните вещества и дори целенасочено унищожават и извеждат от тялото патогенните бактерии.
В онлайн магазин Biotica.bg на трайно намалени цени може да откриете биологично чисти продукти с натурални екстракти от най-силните билки за чревно здраве:

  • ХЕЛИКОФИКС;
  • КОЛОФИКС;
  • КОЛОН КЛИЙНЪР;
  • PH МОДУЛАТОР;
  • ПАРАЗИТАКС.

Освен комплексни хранителни добавки, при симптоми и лечение на чревна дисбактериоза, доказан оздравителен ефект има също приемът на пресен билков чай и биологично чисти билкови тинктури.

Сподели:

Търсене

Категории

Реклама

magazin
bilkovi tinkturi
kozmetika
special

Коментари

Все още няма отизиви за тази новина

Свързани продукти

ПОДОБНИ СТАТИИ

Домашните тайни, с които спасяваме белите си дробовеАко често не ви достига въздух или получавате ре..

2022-08-13 10:03:57

Минералът крие много ценни ползи - научете ги.За да работи ефективно, нашето тяло се нуждае от опред..

2023-02-23 10:54:31

MY ORGANICA съветва за начина, по-който би трябвало да се отнасяме към слънце защитните продукти и в..

2020-07-21 22:12:36

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

Научете тайните за красота с еликсира за младост от Изтока  Във времена на крайно изобилие о..

2024-12-19 10:52:00

Ето какво живее в червата ни  Модерната медицина стига все по-категорично до заключението, ч..

2024-12-17 10:59:00

Ето защо е опасно и как да го познаем  Женското здраве е сред най-деликатните за опазване. В..

2024-12-11 11:04:00

НАЙ-ЧЕТЕНИ

Мъките и отоците свършиха, като открих това Борите се с подаграта от години? Следвате предписания..

2023-05-23 13:13:27

Укротете сърцето и си върнете контрола над тялото, преди да е станало късно  Мъчат ли ви ч..

2022-03-29 16:18:21

Ето как разбираме, че органът опасно затлъстява и плаче за детоксКогато мислим за заболявания и проб..

2023-02-02 12:51:56