Ползвали я срещу чума, защото лекува цялото тяло
Макар богатството на лечебни билки в природата да изглежда почти неизчерпаемо, малко са тези ценни растения, чиято целебна слава датира от хилядолетия насам. Такова биле е салвията, известна още като градински чай. Със сигурност сте я срещали по пазари в магазини, защото намира богато приложение в кулинарията. Нерядко я засичаме и в градини и саксии, тъй като се отглежда лесно. Какво обаче всъщност знаем за широко разпространеното растение?
Славата на салвията като мощна лечебна билка датира хилядолетия назад. Първите легенди са свързани с бягството на Дева Мария и Исус Христос от юдейския цар Ирод. Според преданието те са скрили от него в поле, покрито с градински чай и това придало божествена сила на растението. От тогава през вековете салвията доказва потентната си лечебна сила и става любим артикул в арсенала на Хипократ, който цери с нея безплодие.
В средновековието запарки от градински чай се дават на болни от чума, защото растението отдавна има слава на “билка за безсмъртие”, помагайки при полови, стомашно-чревни, имунни и белодробни заболявания.
Лечебните сили на салвията се дължат на отлично съотношение между протеини, въглехидрати, фибри, мазнини, витамини, минерали и органични киселини в нейния състав.
Ето ги най-важните ползи от приема на градински чай:
- Потиска алергичните реакции - в миналото с мехлеми от салвия се третирали ухапвания от змии и насекоми. Така станало ясно, че билката има силни противовъзпалителни свойства, облекчава болката и успокоява кожата. В допълнение днес е добре известно, че подсилва имунитета и помага за адекватен и навременен имунен отговор при всякакви дразнители. Ползва се успешно за третиране на обриви, екземи и акне, като едновременно екстракт от растението успокоява симптомите на алергичен ринит, риносинузит, риноконюнктивит, хранителни алергии, афти и подуване на езика и венците вследствие на контакт с алерген. С нея може да се направи и отличен натурален репелент срещу насекоми през всички сезони на годината. Накратко, билката салвия е сред най-мощните природни агенти срещу всякакви алергични реакции и възпалителни процеси, провокирани от тях. Действа отлично и при хранителни алергии.
- Поддържа мозъка, помага при Алцхаймер и деменция - съдържанието на фолиева киселина, цинк, мед и манган, наред с другите макронутриенти в състава на градинския чай, го правят съюзник в битката с дегенеративни нервни заболявания. Консумацията на чай от салвия доказано подобрява когнитивните възможности на мозъка, поддържа доброто запаметяване и концентрацията и намалява драстично риска от развитие на опасни психични заболявания. Паралелно успокоява нервната система при претоварване и силен стрес. Помага и срещу безсъние.
- Помага при диабет и затлъстяване - фибрите и другите химични елементи в състава на растението обуславят способността му да регулира кръвната захар и да съдейства за безопасна загуба на телесно тегло. Често се използва в натурални препарати за отслабване и контрол върху диабета.
- При менорагия и менопауза - всички проблеми, свързани с хормонален дисбаланс и дисфункция на яйчниците, се повлияват добре от прием на градински чай. Особено осезаеми са резултатите при симптоматиката на вече настъпилата менопауза. Счита се, че прием на салвия подобрява шансовете за зачеване и поддържа нормалната функция на яйчниците по-дълго време.
- За чревен комфорт - градинският чай стимулира добрата чревна перисталтика, като междувременно предотвратява пристъпи на диария.
Тинктура Алергоксин с екстракт от Салвия - При алергии
АЛЕРГОКСИН е от нов клас продукти – адюванти. Адювантите са продукти на натурална основа, които са предназначени да работят в съдействие със стандартните медицински похвати, в терапията на определени заболявания. АЛЕРГОКСИН е комплекс от билкови екстракти създаден по рецептурите на акад. Хлебаров с доказано действие, благодарение на които подпомага нормалното функциониране на организма при алергични симптоми като:
- Кихане;
- Силно повишена секреция от носа;
- Сърбеж и парене в носа, очите, устата;
- Сълзене от очите в отговор на раздразнение;
- Чувствителност към прах;
- Симптомите свързани с кожни реакции;