Тези прости билкови отвари хранят имунитета и пестят пари в аптеката
Цветната есен е без съмнение времето, което поставя най-много капани за здравето ни. За “гарнитура” към развилнелите се сезонни вируси и алергии, в променливото време все по-често си патим и от урологични инфекции. Обострят се също съпътстващите диабета симптоми.
ЧАЙОВЕ ЗА БЪБРЕЦИ
- Мечо грозде - растението, познато още като дива боровинка и меча стъпка, ползвали от векове индианските племена в Америка като лек за цистит. Впоследствие става ясно, че билката работи чудесно също при запек, пиелит, всякакви бактериални инфекции в уринарния тракт и влагалището. Рецептата за приготвяне на чая е: в 500 мл cтyдeнa вoдa ce изcипвa 1 cyпeнa лъжицa oт дpoгaтa /лиcтa/, ocтaвя ce дa ĸиcнe 8 – 12 ч и ce вapи 5 минyти. Cлeд ĸaтo ĸиcнe oщe 20 минyти, ce пpeцeждa и ce пиe нa 4 -5 интepвaлa пpeз дeня. Tpябвa дa ce пpиeмa пoнe няĸoлĸo мeceцa, зa дa ce yceти ypoaнтиceптичният мy eфeĸт. Чаят с мечо грозде е чудесен еликсир за имунитет, защото спомага за извеждането на бактерии и патогени от тялото чрез урината.
- Листа Мента - освежаващата мента е не само чудесен цяр за белите дробове. Тя предпазва бъбреците от всякакви инфекции чрез силния си антисептичен ефект. Освен това действа диуретично и пречиства пикочните канали. Листа от билката могат да се запарят за половин час или направо да се поставят в горещата вода, след което настойката да се изпие.
- Полски хвощ - една от билките, с които България с право се гордее. Изобилието от растението у нас е ценен актив на страната ни, защото с него се лекуват поредица сериозни заболявания. Полският хвощ е може би билка номер 1 за женски болести, като поддържа хормоналния баланс, дейността на яйчниците и спокойното протичане на менструалния цикъл. Освен това обаче запарка от хвощта предпазва бъбреците от образуване на камъни и песъчинки, стимулирайки безболезнено и редовно отделяне на урина. Освен това билката подобрява здравето на опорно-двигателния апарат и сърцето, с което укрепва цялостно състоянието на имунната ни система.
- Гръмотрън - благозвучното растение е топ илач за бъбреците. Лечебната част е кореновата система. От него се приготвя запарка, която се приема 3 пъти на ден след хранене за превенция и лечение на бъбречни инфекции, задържане на течности в организма, подагра, ревматизъм, шипове и дори безплодие. Високата лечебна стойност на билката я прави важна част от профилактиката на здравето през есента.
- Листа от горска ягода - изсушават се около 20 грама, котио се варят 10-15 минути в 200 мл вода. След това се оставят да киснат за 2 часа, прецеждат се и течността се пие. Действа разхлабващо и диуретично, като осезаемо облекчава дейността на бъбреците ни.
ЧАЙ ЗА ДИАБЕТ
- Корен Джинджифил - макар да не се нуждае от специално представяне, джинджифилът не получава достатъчно признание за свойството си да регулира кръвната захар, без обаче да понижава инсулина в кръвта. Това прави чаят от джинджифил важен агент при наличието на диабет тип 2, защото намалява инсулиновата резистентност.
- Куркума - жълто-оранжевата пикантна подправка, която е визитна картичка на азиатската кухня, е сред най-лечебните растения на планетата. Добавена към топло мляко тя доказано лекува над 600 болести! Едно от неизброимите лечебни свойства на куркумата включва регулиране на кръвната захар, превенция на захарния диабет и дори неутрализиране на повечето тежки симптоми след развитие на заболяването. Учени доказват, че редовният прием на куркумин (активното вещество в растението) почти застрахова от развитие на диабет. Паралелно пиенето на топла напитка с куркума всеки ден се грижи за чистотата и обема на белите дробове, здравето на нашите бъбреци, черен дроб, стави, сърце и мозък. Голяма част от лечебните свойства се отдават на високото съдържание на полифеноли в растението.